Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller: potrzebna komisja sejmowa ds. wydatkowania środków z UE

0
Podziel się

#
dochodzą kolejne wypowiedzi Leszka Millera
#

bEqDFLGt

# dochodzą kolejne wypowiedzi Leszka Millera #

29.11. Kielce (PAP) - Powołanie specjalnej komisji sejmowej zajmującej się śledzeniem procesu wydatkowania środków UE - postulował przewodniczący SLD Leszek Miller w piątek w Kielcach. "Nie można dopuścić do tego, by te środki przejęli rozmaici złodzieje i cwaniacy" - przekonywał.

Według Millera powstanie takiej komisji jest uzasadnione. "Ponieważ co chwila słyszymy, że afera korupcyjna zatacza coraz większe kręgi - mówił. - Nie możemy dopuścić do tego, żeby te środki, które do nas dopłyną, zostały przejęte przez rozmaitych złodziei i cwaniaków".

bEqDFLGv

Szef SLD wyjaśnił, że chodzi o to, by "czynniki rządowe, które będą dysponowały tymi środkami, były pod stałą parlamentarną kontrolą".

Jego zdaniem sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej to za mało. "Ona zajmuje się tysiącami spraw. Tutaj trzeba wyspecjalizować grono posłanek i posłów, którzy śledziliby niemal codziennie sposób wydatkowania tych środków i interweniowaliby w każdej sytuacji, w której wyciągać się będą ręce nieuprawnione do przyjmowania tych środków" - tłumaczył Miller.

Odniósł się także do propozycji powołania komisji śledczej, która zbadałaby okoliczności afery korupcyjnej ujawnionej ostatnio przez CBA. Zaznaczył, że jeżeli sprawa będzie rozpatrywana przez Sejm, Sojusz będzie głosował za. "Jeśli szef CBA, człowiek powołany przez rząd premiera Tuska, mówi że mamy do czynienia z największą aferą korupcyjną w III RP, to jeżeli powoływano komisje śledcze w znacznie błahszych sprawach, to jak może nie być powołana w tej +największej+" - ocenił Miller w rozmowie z dziennikarzami.

Zdaniem przewodniczącego SLD ewentualne głosowanie ws. komisji śledczej będzie "sprawdzianem" dla koalicji PO i PSL. "Jeżeli będą się przeciwstawiać, jeżeli będą to zwalczać, to popłynie czytelny sygnał do opinii publicznej, że te ugrupowania nie chcą wyświetlenia wszystkich okoliczności tej afery" - dodał.

bEqDFLGB

W śledztwie dotyczącym korupcji przy przetargach m.in. w CPI b. MSWiA w ubiegłym tygodniu postawiono 27 zarzutów 22 osobom, m.in. b. wiceministrowi SWiA Witoldowi D. i b. wiceszefowi GUS Krzysztofowi K. Większość tych zarzutów dotyczy zmowy przetargowej, a część także przyjęcia lub udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Razem z CBA śledztwo w tej sprawie od 2011 r. prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły funkcje publiczne. Szef CBA Paweł Wojtunik ocenił, że sprawa jest jedną z największych prowadzonych przez Biuro. Jedną z największych w kraju jest też ujawniona przez CBA łapówka przyjęta przez b. szefa CPI - jej wartość szacowana jest na kilka milionów złotych.

W piątek do Kielc przybyło ścisłe kierownictwo Sojuszu Lewicy Demokratycznej, oprócz Millera, m.in. wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski oraz europosłowie Wojciech Olejniczak i Joanna Senyszyn. Na popołudnie zaplanowano spotkania z mieszkańcami kilku powiatów nt. zbliżającej się kampanii wyborczej do europarlamentu i samorządów. (PAP)

mjk/ son/ mag/

bEqDFLGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)