Notowania

miller
31.05.2010 22:09

Miller przywiózł z Moskwy kopie tzw. czarnych skrzynek

Przywiozłem kopie zawartości tzw. czarnych skrzynek - powiedział w poniedziałek wieczorem na warszawskim Okęciu po powrocie z Moskwy szef MSWiA Jerzy Miller. Dodał, że poza nagraniem otrzymał także odczyt nagrań sporządzony przez Rosjan.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przywiozłem kopie zawartości tzw. czarnych skrzynek - powiedział w poniedziałek wieczorem na warszawskim Okęciu po powrocie z Moskwy szef MSWiA Jerzy Miller. Dodał, że poza nagraniem otrzymał także odczyt nagrań sporządzony przez Rosjan.

Miller, krótko po godz. 21, przyleciał do kraju z Moskwy. W poniedziałek w stolicy Rosji stronie polskiej zostały przekazane kopie nagrań z rejestratorów samolotu prezydenckiego, który uległ katastrofie 10 kwietnia pod Smoleńskiem. O przywiezieniu nagrań minister poinformował dziennikarzy podczas briefingu trwającego około minuty.

Szef MSWiA, który kieruje polską komisją badającą okoliczności katastrofy, powiedział, że przywieziona nagrana wersja elektroniczna "wymaga obróbki, ponieważ jest to surowy zapis, czyli bardzo dużo szumów, z których trzeba wyłowić to, co jest istotną treścią".

Dodał, że otrzymał również w Moskwie "odczyt rosyjski komisji nadzorowanej przez Tatianę Anodinę (szefową Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego - PAP), który jest dla nas materiałem porównawczym i na pewno będzie wykorzystany". "Bardzo państwu dziękuję za cierpliwe oczekiwanie, dobranoc" - zakończył swoją wypowiedź Miller; nie odpowiedział na pytania dziennikarzy.

Wcześniej w Moskwie Miller zapewnił, że zapisy nagrań z rejestratorów pokładowych samolotu prezydenckiego, które zostały przekazane stronie polskiej przez Rosjan, zostaną opublikowane. Strona polska otrzymała w poniedziałek trzy płyty CD. Każda z nich zawiera kopię nagrania z trzech rejestratorów samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

Na opublikowanie zapisów nagrań z rejestratorów pokładowych samolotu prezydenckiego Tu-154M pozwala podpisane tego dnia memorandum.

"Memorandum wyraźnie mówi, że możemy stosować konwencję chicagowską, a konwencja chicagowska zapewnia możliwość publikowania wszelkich dokumentów, jeżeli jest wystarczający powód, aby wybrać tę drogę dotarcia z informacją o przyczynach katastrofy, które to informacje mogą zapobiec kolejnym katastrofom podobnego charakteru" - mówił Miller. Dodał, że również tekst memorandum będzie jawny.

Oprócz tego strona polska dostała w poniedziałek oryginał stenogramu rozmów w kabinie pilotów. Dokument sporządzono w dwóch egzemplarzach - oba mają status oryginału. Jeden z nich został przekazany Polsce. Zdaniem ministra Millera przekazanie Polsce kopii zapisu czarnych skrzynek rozwieje pewne wątpliwości, które pojawiły się w społeczeństwie polskim w związku z badaniem przyczyn katastrofy. (PAP)

mja/ pru/ wkt/ itm/ mhr/

Tagi: miller, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz