Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller: sytuacja opanowana, ale z żywiołem nie da się wygrać

0
Podziel się

Biała (PAP) - Sytuacja jest opanowana, wszystkie działania są bardzo profesjonalnie
prowadzone - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller, który w poniedziałek wieczorem przybył na zalane
tereny w Czechowicach-Dziedzicach (śląskie).

bEhyrvBx

Biała (PAP) - Sytuacja jest opanowana, wszystkie działania są bardzo profesjonalnie prowadzone - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller, który w poniedziałek wieczorem przybył na zalane tereny w Czechowicach-Dziedzicach (śląskie).

"Prognozy są jednak niestety takie, że do środy trzeba być przygotowanym na każdy wariant (...) z żywiołem nie da się wygrać" - powiedział Miller dziennikarzom.

Minister zaapelował, by mieszkańcy godzili się na ewakuację, gdy wystąpi zagrożenie. "Słyszałem, że nie wszyscy chcą się ewakuować. Zachęcam do tego, by nie czekać na ostatni moment: jesteśmy w terenie górskim, a tutaj woda wzbiera bardzo szybko. Uwierzmy, że jeśli ktoś proponuje nam ewakuację, to jest to naprawdę niezbędne" - powiedział.

bEhyrvBz

Miller dodał, że zadaniem policji jest zabezpieczyć mienie ewakuowanych. "Policja czuwa, by to mienie nie było mieniem porzuconym, ale na chwilę opuszczonym, pod nadzorem policji" - mówił.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk poinformował, że w województwie ewakuowanych zostało blisko 500 osób. Trafili do szkół, hoteli lub do znajomych.

Łukaszczyk podkreślił, że na zalanych terenach nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. "Wszystkie oczyszczalnie ścieków są zabezpieczone. Ujęcia wody pitnej również. Był jeden przypadek, że zalaniu uległa stacja benzynowa, ale paliwo zostało odpompowane" - powiedział.

Miller powiedział, że obecnej sytuacji w Polsce nie pogorszą dodatkowe zrzuty wody ze zbiorników po czeskiej stronie. "Krajowy zarząd gospodarki wodnej na bieżąco kontaktuje się ze swym czeskim odpowiednikiem i mamy zapewnienie, iż mimo opadów deszczu po ich stronie granicy, nie będzie żadnego zaskoczenia zrzutem wód w kaskadzie górnej Odry bez uprzedzenia. W najbliższym czasie takie zrzuty nie są przewidywane" - mówił.

bEhyrvBF

Wojewoda śląski dodał, że w akcjach ratunkowych zaangażowane są nawet spółki węglowe. "W przypadku Zabrza i Gierałtowic działają służby Kompanii Węglowej obwołując rzekę Kłodnicę i potok Kudowski. Jest zaangażowane wojsko - pułk żandarmerii z Gliwic oraz batalion z Bielska-Białej - zarówno do ewakuacji ludności, jak i do pomocy przy obwałowaniach. () Na dziś siły i środki są wystarczające" - mówił.

Szef MSWiA - po wizycie w Czechowicach-Dziedzicach - weźmie udział w spotkaniu poświęconym akcji powodziowej, które jest zaplanowane ok. 22 w Krakowie z udziałem premiera Donalda Tuska. (PAP)

szf/ pz/ gma/

bEhyrvCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)