Notowania

wiadomości
06.02.2013 23:41

Min. Zdrojewski w Starym Teatrze podziękował Mikołajowi Grabowskiemu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podziękował w środę Mikołajowi Grabowskiemu za ponad 10-letnie kierowanie Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podziękował w środę Mikołajowi Grabowskiemu za ponad 10-letnie kierowanie Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego.

Uroczystość odbyła się na scenie teatru, po spektaklu "Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie", który wyreżyserował Mikołaj Grabowski. Widzowie spektaklu pożegnali odchodzącego dyrektora oklaskami, potem odśpiewali "Sto lat".

Mikołaj Grabowski kierował Starym Teatrem w latach 2002-2012 i odszedł po osiągnięciu wieku emerytalnego. Od stycznia 2013 roku fotel szefa krakowskiego Starego Teatru objął Jan Klata, powołany na to stanowisko przez ministra kultury w lipcu ub. r.

"Wydaje się, że właśnie w takim momencie, na deskach Teatru Starego, pojawia się właściwa chwila, aby panu dyrektorowi podziękować za te 10 lat: za trzymanie tych najważniejszych wartości, które w Teatrze Starym funkcjonują przez lata i które zawsze są zwrócone ku publiczności" - powiedział minister Zdrojewski. Podkreślił przy tym, że zasługa Mikołaja Grabowskiego jest to, że publiczności "przez te 10 lat nie zabrakło, a nawet przybyło".

"Mam nadzieję, że tych desek pan nie opuszcza - opuścił pan tylko stanowisko dyrektora. Nas - zespołu, publiczności - na pewno nie" - powiedział minister Zdrojewski, wręczając Mikołajowi Grabowskiemu bukiet czerwonych róż.

"Dziękuję za to spotkanie, dziękuję za ten wieczór. Dziękuję za 5-letnią opiekę nad Starym Teatrem pod moją dyrekcją" - mówił Mikołąj Grabowski, prosząc ministra o dalszą opiekę nad zespołem.

"Wiem, że jest bida w kraju, ale wiem, że pan minister oprócz lewej kieszeni ma jeszcze prawą kieszeń, tylną kieszeń, i jeszcze tam... Chciałem prosić, by te brawa wymusiły, żeby pan minister wszystkie kieszenie otworzył dla Starego Teatru, bo jakieś pieniądze się należą całemu zespołowi za taką fantastyczną pracę" - powiedział Grabowski.

Podziękował "nowej dyrekcji za starania w sprawie podwyżek" i życzył, by miała "przynajmniej tyle samo wspaniałych, wielkich chwil, pozytywnych wzruszeń i szaleństw, a mniej tego, co jest uciążliwością dnia codziennego teatru i jego klęskami".

Artysta podziękował też swojej żonie Iwonie Bielskiej, wręczając jej róże, i całemu zespołowi, kłaniając mu się nisko, a nawet kładąc się przed nim na deskach sceny.

"Wypełniamy wolę pana Mikołaja Grabowskiego i udajemy się z panem Janem Klatą na rozmowę o finansach teatru" - zapowiedział minister. "Dziękuję państwu. Ja na rozmowę zabieram szablę" - powiedział ubrany w kontusz ze spektaklu Jan Klata.

Mikołaj Grabowski (ur. 5 grudnia 1946 w Chrzanowie) - aktor, reżyser teatralny i pedagog, absolwent studiów aktorskich i reżyserskich w krakowskiej PWST. W Starym Teatrze wyreżyserował m.in. spektakl "Tango Gombrowicz" wg "Dziennika" i "Trans-Atlantyku" Gombrowicza, "Wyzwolenie" Wyspiańskiego, "Tartuffe" Moliera, "Trans-Atlantyk" wg Gombrowicza, "Chopin kontra Szopen", a ostatnio "Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie" A. Mickiewicza. (PAP)

hp/ sto/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz