Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister finansów Rosji odmówi Miedwiediewowi

0
Podziel się:

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin nie widzi siebie po
wyborach w nowym rządzie.

Minister finansów Rosji odmówi Miedwiediewowi
(ec.europa.eu)
bETfHKJh

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin nie widzi siebie po wyborach w nowym rządzie z uwagi na rozbieżności na tle wydatków budżetowych z Dmitrijem Miedwiediewem.

_ - Nie widzę siebie w nowym rządzie. I sprawa nie tylko w tym, że nikt mi tego nie proponował. Myślę, że rozbieżności nie pozwalają mi wejść do tego rządu. Wykluczam dla siebie taki wariant _ - powiedział minister.

Odpowiadając na pytanie, jaka będzie jego decyzja, jeśli jednak zaproponują mu wejście w skład nowego gabinetu, oznajmił, że bezwzględnie odmówi.

bETfHKJj

Swoje stanowisko Kudrin wyjaśnił istniejącymi _ rozbieżnościami z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w kwestii polityki gospodarczej _. Według jego słów, dotyczą one _ wzrostu wydatków na cele militarne _ i _ wydatków socjalnych _.

Kudrin jest architektem roztropnej polityki fiskalnej za prezydentury Władimira Putina w latach 2000-2008, kiedy to wpływy ze sprzedaży gwałtownie drożejącej ropy naftowej ulokowano na budżetowym funduszu rezerwowym.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował wczoraj na zjeździe partii Jedna Rosja, aby to premier Władimir Putin kandydował w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku. Ten z kolei wystąpił z inicjatywą, aby po przyszłorocznych wyborach Miedwiediew stanął na czele nowego rządu.

Zobacz także: Zobacz przemówienie Miedwiediewa na kongresie Jednej Rosji (Russia Today. ang.):
bETfHKJp

** Eksperci amerykańscy nie są zaskoczeni wysunięciem kandydatury Władimira Putina na prezydenta Rosji w przyszłorocznych wyborach i przewidują na ogół kontynuację dotychczasowej polityki Moskwy.

Były doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński, uważa, że ponowna prezydentura Władimira Putina w Rosji rokuje spowolnienie demokratyzacji tego kraju. W dłuższej perspektywie jest ona jednak, jego zdaniem, nieunikniona.

_ - Decyzja Putina oznacza ciągłość dotychczasowej polityki zewnętrznej i wewnętrznej - bo Miedwiediew był jedynie jej parasolem - ale również powrót do autorytaryzmu bez rękawiczek, bo Miedwiediew jednak starał się nadać swej przejściowej roli pewne cechy konstytucjonalizmu. Demokratyzacja Rosji więc będzie powolniejsza i nawet w częściowym odwrocie _ - powiedział prof. Brzeziński.

bETfHKJq

_ - Ale na dalszą metę uważam ją za nieuniknioną, biorąc pod uwagę przemiany w politycznej świadomości i kulturze Rosjan, którzy obecnie żyją w kraju znacznie bardziej otwartym na świat, niż kiedykolwiek w historii _ - dodał Brzeziński.

_ - Takiego obrotu wydarzeń oczekiwałem od miesięcy, więc kandydatura Putina wcale nie była dla mnie niespodzianką. Prezydentura Miedwiediewa zawsze była tylko na pokaz. Putin wyeliminował wszelkie potencjalne źródła konkurencyjnej władzy politycznej w Rosji _ - powiedział PAP były ambasador USA przy NATO Kurt Volker.

Jego zdaniem, po przewidywanym powrocie Putina na fotel prezydenta, nie należy się spodziewać żadnych zmian w polityce zagranicznej Rosji, w tym w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. Volker widzi jednak możliwość zmian wewnętrznych w Rosji, chociaż dopiero w dłuższej perspektywie, w ciągu najbliższych 15-20 lat.

_ - Model państwa i gospodarki narzucony przez Putina nie sprawdza się, ale na dłuższą metę zmiany zostaną wymuszone przez czynniki ekonomiczne _ - powiedział dyplomata, zwracając uwagę na surowce, które są podstawą rosyjskiej gospodarki.

bETfHKJr

_ - Ceny ropy naftowej pójdą w dół, gdyż pojawiają się nowi jej producenci, jak Brazylia, a poza tym zmierzamy do recesji, więc popyt będzie raczej spadał. Ceny gazu ziemnego obniżą się w związku z przyszłą eksploatacją gazu łupkowego _ - powiedział Volker.

Nieco inaczej ocenia zapowiedź następnej prezydentury Putina emerytowany profesor historii Rosji na Uniwersytecie Harvarda Richard Pipes._ - Jako prezydent Miedwiediew usiłował coś zmienić. Mówił dobrze, ale okazało się, że niewiele udało mu się zrobić. Jako premier, Miedwiediew może nadal próbować coś poprawić w sprawach wewnętrznych. Ale bardzo wątpliwe czy będzie w stanie czegokolwiek dokonać z Putinem jako prezydentem _ - powiedział prof. Pipes.

Przewiduje on w Rosji kontynuację dotychczasowego autorytaryzmu w polityce krajowej i dążenia do poprawy stosunków z Zachodem w polityce zagranicznej.

Czytaj w Money.pl

bETfHKJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)