Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Kozłowska-Rajewicz: warto skorzystać z doświadczeń Szwecji

0
Podziel się:

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz,
która rozpoczęła w czwartek wizytę studyjną w Sztokholmie, chce skorzystać z doświadczeń Szwecji.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która rozpoczęła w czwartek wizytę studyjną w Sztokholmie, chce skorzystać z doświadczeń Szwecji.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz rozmawiała ze szwedzką minister ds. równouprawnienia Marią Arnholm, będącą jednocześnie zastępcą ministra edukacji.

"Mamy (w Polsce) bardzo podobny styl działania, natomiast Szwedzi dużo wcześniej niż Polacy rozpoczęli działania polityki rządowej, dotyczącej kwestii równego traktowania. Warto z tych doświadczeń skorzystać" - powiedziała w czwartek PAP minister Kozłowska-Rajewicz.

"Oczywiście mamy inną kulturę i nie da się przekleić pewnych rozwiązań; niektóre sprawdzają się w Szwecji, niekoniecznie w Polsce. Warto przyglądać się tym doświadczeniom, aby nie wyważać drzwi otwartych" - dodała.

Polska minister spotkała się również z przedstawicielami komendy głównej szwedzkiej policji.

W Szwecji to policja występuje z antyprzemocowymi kampaniami, które są finansowane z pieniędzy rządowych, szuka partnerów: szkół, pielęgniarek oraz organizacji pozarządowych.

"Spodobał mi się sposób, w jaki szwedzka policja wykorzystuje Facebook do kontaktu ze społeczeństwem. Ten pomysł można przenieść do Polski" - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Według minister w Polsce brakuje prostej informacji, która byłaby powszechnie dostępna, o tym, jak ma się zachować ofiara przemocy seksualnej. "Prosta instrukcja z kontaktami i telefonami wraz z ostrzeżeniem o tym, co będzie niemiłe, oraz wyjaśnienie, że chodzi o złapanie sprawcy" - dodała.

"Coś, czego my nie mamy - np. pokazano nam podręcznik dla policjantów, dotyczący zjawiska przemocy i reguł postępowania. Jest też ściąga - wersja kieszonkowa - aby policjant mógł mieć ją przy sobie" - powiedziała polska minister. "To stosunkowo łatwo jest wprowadzić. W kancelarii premiera będziemy starać się o projekt, w ramach którego chcemy przygotowywać informacje dla poszczególnych grup" - dodała.

Szwedzcy policjanci muszą też zaliczyć 12-tygodniowe szkolenie antyprzemocowe. "To jest bardzo dużo w porównaniu do tego, co otrzymują polscy policjanci" - mówiła minister.

W piątek minister Kozłowska-Rajewicz będzie rozmawiać w Sztokholmie o ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Jej podpisanie przez Polskę wywołało w kraju debatę.

"Ta dyskusja nie jest jeszcze zamknięta, na razie wyciszyła się. Podobnie jak Szwecja w tej chwili przygotowujemy się do jej ratyfikacji. Interesujące jest, na ile nasze dyskusje są specyficzne, a na ile ogólnoeuropejskie. Generalnie temat równości jest bardzo uniwersalny" - powiedziała.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)