Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister kultury poprowadził lekcję o patriotyzmie

0
Podziel się:

Nowoczesny patriotyzm był tematem lekcji muzealnej, którą minister kultury
Bogdan Zdrojewski poprowadził w czwartek w warszawskich Łazienkach Królewskich. Była to jedna z 800
lekcji, które odbędą się w polskich muzeach w ramach akcji "Darmowy listopad".

Nowoczesny patriotyzm był tematem lekcji muzealnej, którą minister kultury Bogdan Zdrojewski poprowadził w czwartek w warszawskich Łazienkach Królewskich. Była to jedna z 800 lekcji, które odbędą się w polskich muzeach w ramach akcji "Darmowy listopad".

Słuchaczami lekcji prowadzonej przez szefa resortu kultury byli uczniowie z warszawskiego Gimnazjum nr 126 im. Bohaterów Westerplatte. Mówiąc o nowoczesnym patriotyzmie minister Zdrojewski podkreślał, że może się on uwidaczniać w każdej dziedzinie życia. "Patriotyzm może się wyrażać w wielkich, odważnych czynach, walce, ale też w dbałości o to, aby papierek po cukierku trafiał do kosza, a nie na chodnik" - przekonywał minister.

Zdrojewski uważa, że w kulturze patriotyzm ma dwojaki wymiar - z jednej strony pozostaje troską o dziedzictwo kulturowe, czemu służy rozwijanie i tworzenie nowoczesnych muzeów, ochrona i udostępnianie zasobów bibliotek i archiwów za pomocą nowoczesnych technologii, ochrona zabytków oraz dbałość o polskie dziedzictwo poza granicami kraju. Ale nowoczesna postać patriotyzmu to również uwzględnianie warunków teraźniejszości. Tu kluczową rolę odgrywa edukacja kulturalna skierowana do każdego, niezależnie od wieku i kompetencji, a także edukacja młodych artystów.

Poprowadzona przez ministra lekcja muzealna to część programu "Darmowy listopad" - organizowanej w tym roku po raz pierwszy akcji, której pomysłodawcą jest resort kultury. Przez cały miesiąc bez opłat można zwiedzać cztery polskie rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu.

Minister Zdrojewski zapewnia, że darmowy listopad dla zwiedzających nie będzie jednorazową akcją. Według niego, w najważniejszych kulturalnych instytucjach narodowych jeden miesiąc w roku powinien być wolny od opłat.

Dla zwiedzających przygotowano także program edukacyjny, w ramach którego zaplanowano 800 darmowych lekcji muzealnych - po 200 lekcji w każdej z placówek pod hasłem "Nowoczesny patriotyzm". Zajęcia adresowane są głównie do dzieci, młodzieży oraz do seniorów. W ramach tej akcji 15 listopada wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska poprowadzi w wilanowskim pałacu zajęcia "Sztuka w służbie patriotyzmu dawniej i dziś", a 23 listopada prezydent Krakowa Jacek Majchrowski opowie zgromadzonym na Wawelu uczniom o "Polskiej drodze do niepodległości". Z kolei 30 listopada prezydent Bronisław Komorowski poprowadzi na warszawskim Zamku Królewskim lekcję zatytułowaną "Sejm Rzeczpospolitej Obojga Narodów".

Z oferty edukacyjnej warszawskiego Zamku Królewskiego na zajęcia listopadowe wybrano tematy, które mają ułatwić uczestnikom poznanie idei kulturowych, filozoficznych i społecznych stanowiących podstawę współczesnych systemów politycznych. Zajęcia zostały ułożone w bloki tematyczne, m.in. "Czym jest dla mnie dziedzictwo kulturowe?", "Młodzi wobec świata wartości", "Moje miejsce w historii".

Podczas lekcji i warsztatów muzealnych, organizowanych na Wawelu, najmłodsi dowiedzą się m.in. o jego roli w historii Krakowa, zapoznają się z pojęciami takimi jak legenda, gród i źródło historyczne. Starszym uczniom przybliżona zostanie postać króla Kazimierza Wielkiego, jego dokonania polityczne i reformy gospodarcze.

W Łazienkach Królewskich przygotowano lekcje poświęcone m.in. działalności króla Stanisława Augusta jako mecenasa sztuki i autora idei utworzenia w Łazienkach pierwszego nowoczesnego muzeum publicznego. Zaakcentowany zostanie temat Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja oraz roli myśli oświeceniowej w kreowaniu pojęcia nowoczesnego patriotyzmu.

Spotkania edukacyjne w Wilanowie poświęcone będą kulturze sarmackiej.(PAP)

aszw/ agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)