Notowania

wiadomości
20.03.2011 18:36

Minister La Russa: włoskie samoloty gotowe do akcji w Libii

# więcej wypowiedzi ministra obrony #

Podziel się
Dodaj komentarz

# więcej wypowiedzi ministra obrony #

20.03. Rzym (PAP) - Minister obrony Włoch Ignazio La Russa ogłosił w niedzielę, że jego kraj oddał osiem samolotów na potrzeby międzynarodowej operacji w Libii, co oznacza, że w każdej chwili mogą one przystąpić do akcji. Wyraził też nadzieję, że weźmie w niej udział NATO.

W wywiadzie dla telewizji RAI minister La Russa wyjaśnił, że Włochy oddały do dyspozycji "cztery myśliwce i cztery samoloty Tornado" do - jak wyjaśnił - "wojny elektronicznej", czyli maszyny te są "zdolne do neutralizacji radarów". "Na razie nie poproszono nas o Tornado wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu 300 kilometrów" - podkreślił.

"Włoskie samoloty mogą zostać zaangażowane przez dowództwo koalicji w każdym momencie" - oświadczył szef resortu obrony. "Chcemy na równi z innymi uczestniczyć w tej operacji, mającej na celu obronę ludności libijskiej" - dodał La Russa.

Minister wyraził nadzieję na to, że operacja libijska będzie odbywać się "pod egidą" NATO.

"Zadaniem, jakie ONZ powierzyło poszczególnym krajom, koalicji, na przykład NATO, na wejście którego na teren wciąż liczę, nie była interwencja przeciwko (Muammarowi) Kadafiemu, ale ochrona obywateli libijskich" - mówił La Russa.

"Oprócz Włoch, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Kanady i Danii, które już sformalizowały przystąpienie do koalicji na rzecz rezolucji ONZ w sprawie Libii, robią to teraz Norwegia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Belgia i Australia. Sądzę, że także Jordania przymierza się, by to uczynić, a po niej inni" - poinformował włoski minister.

Ponadto La Russa zapowiedział, że Włochy są gotowe interweniować, by pomóc załodze włoskiego holownika, zatrzymanego w Trypolisie. Na jego pokładzie jest ośmiu Włochów, a także dwaj Indusi i Ukrainiec. Sytuację holownika minister określił jako "delikatną". Odnosząc się do ewentualnych działań w tej sprawie zastrzegł: "Ale to nie zależy tylko od resortu obrony". (PAP)

sw/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz