Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister sprawiedliwości i Komendant Główny Policji o dopalaczach

0
Podziel się

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski rozmawiał w piątek z
Komendantem Głównym Policji gen. Andrzejem Matejukiem na temat działań podejmowanych w celu
skutecznej walki z tzw. dopalaczami - poinformowała rzeczniczka resortu Joanna Dębek.

bEhDyKWJ

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski rozmawiał w piątek z Komendantem Głównym Policji gen. Andrzejem Matejukiem na temat działań podejmowanych w celu skutecznej walki z tzw. dopalaczami - poinformowała rzeczniczka resortu Joanna Dębek.

Dębek przypomniała, że przygotowana w MS nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest już na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych. Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy, a teraz trwają nad nim prace w Sejmie. Projekt przewiduje zakaz reklamy i promocji substancji psychotropowych lub środków odurzających. Zakazana ma także zostać reklama środków spożywczych lub innych produktów poprzez sugerowanie, że posiadają one takie działanie jak substancje psychotropowe lub środki odurzające, albo że ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować takie właśnie skutki.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski powiedział w PAP, że policja postuluje wprowadzenie takiego rozwiązania prawnego, które pozwoli jej skutecznie walczyć z dopalaczami. "Zależy nam na tym, żeby wprowadzić w jakiejś mierze zakaz handlu tymi substancjami, traktując je jak środki narkotyczne, albo też przynajmniej starać się wprowadzić coś, co przypominałoby domniemanie szkodliwości" - powiedział rzecznik policji.

bEhDyKWL

Zdaniem Sokołowskiego, w dobrym kierunku zmierza także przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który m.in. przewiduje możliwość wycofania z rynku dopalaczy zawierających substancje psychoaktywne na 12-18 miesięcy w celu przeprowadzenia szczegółowych badań dotyczących ich szkodliwości dla zdrowia. Zaznaczył, że podobne rozwiązanie wprowadzono w Niemczech.

W trakcie rozmowy ministra z komendantem poruszony został też temat badania i karania kierowców podejrzanych o prowadzenie pojazdu pod wpływem dopalaczy. Rzecznik policji przyznał jednak w rozmowie z PAP, że obecnie policja nie ma technicznych możliwości wykrycia wszystkich grup dopalaczy w organizmie kierowcy podczas kontroli przeprowadzanej na drodze. Aby określić rodzaj substancji, pod której wpływem znajduje się podejrzanie zachowujący się kierowca, konieczne jest badanie krwi.

"Jeśli kierowca budzi podejrzenie, że znajduje się pod wpływem alkoholu, a badanie nie wykazuje jego obecności, istnieje podejrzenie, że znajduje się pod wpływem narkotyków. Narkotest może jednak wskazać jedynie grupę związków obecnych w organizmie. W celu dokładnego określenia, jaka była to substancja, kierowca poddawany jest badaniu krwi. Dopiero na jego podstawie można określić, czy była to substancja zakazana" - powiedział.

"Jeśli wykryty związek chemiczny nie jest objęty zakazem handlu na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zatrzymanemu kierowcy nie można postawić zarzutów" - dodał.

bEhDyKWR

Rzecznik poinformował też, że policja zbiera informacje nt. wszelkich przypadków zatruć spowodowanych dopalaczami i stara się o nich informować opinię publiczną. Jak dodał, do tej pory policjanci nie prowadzili statystyk na ten temat.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

W 2009 r. Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uniemożliwiając handel 17 substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Pod koniec sierpnia tego roku weszła w życie ustawa zakazująca handlu dopalaczami zawierającymi m.in. mefedron. Jednak na rynku wciąż pojawiają się nowe specyfiki. (PAP)

mca/ ral/ abr/ woj/

bEhDyKXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)