Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie obrony UE za wzmocnioną obecnością w Afryce

0
Podziel się:

6.3.Innsbruck (PAP/AFP,dpa,Reuters) - Ministrowie obrony z państw
UE opowiedzieli się w poniedziałek
za większą współpracą z Afryką, ale zachowali powściągliwość w
sprawie wysłania sił wsparcia ONZ do Demokratycznej Republiki
Konga (DRK) w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas czerwcowych
wyborów w tym kraju.

6.3.Innsbruck (PAP/AFP,dpa,Reuters) - Ministrowie obrony z państw UE opowiedzieli się w poniedziałek za większą współpracą z Afryką, ale zachowali powściągliwość w sprawie wysłania sił wsparcia ONZ do Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas czerwcowych wyborów w tym kraju.

"Pytanie nie brzmi, czy należy pomóc, ale jak to zrobić" - powiedział brytyjski minister obrony John Reid przed dwudniowym nieformalnym spotkaniem z innymi szefami resortu obrony z państw Unii w Innsbrucku w Tyrolu austriackim.

"Uważam za ważne, że Unia Europejska odgrywa rolę siły napędowej" i ma konieczne zdolności, by podejmować różne typy misji, zwłaszcza w Afryce - powiedział Reid.

Niektóre kraje UE (m.in. Francja, Niemcy, Szwecja, Irlandia, Belgia) zadeklarowały już chęć wsparcia misji. Ciągle jednak nie wiadomo, ilu żołnierzy Unia zechce wysłać na tę potencjalnie ryzykowną misję.

Pomimo wielotygodniowych dyskusji kraje UE ciągle nie zdołały się porozumieć w sprawie zmontowania tej stosunkowo skromnej misji w DRK, ani co do tego, kto obejmie dowództwo. Celem spotkania ministrów w Innsbrucku jest sprecyzowanie intencji w tym względzie.

Według dyplomatów, wypowiadających się na marginesie spotkania, obecnie pozostałe kraje UE wywierają presję na Niemcy, by przyjęły na siebie kierowanie siłami wsparcia - pisze AFP.

Niemiecki minister obrony Franz-Josef Jung demonstrował w Innsbrucku ostrożność. "Jeśli będzie decyzja, aby pomóc w stabilizacji wyborów, podejmiemy się odpowiedzialności" - powiedział dziennikarzom. Operacja - podkreślił - musi mieć szerokie poparcie w Unii Europejskiej.

Zauważył również, że zadanie przeprowadzenia tej misji spoczywa na całej UE, a nie tylko jednym kraju.

Narody Zjednoczone zwróciły się 27 grudnia ub.r. do UE o rozważenie, co Unia mogłaby zrobić dla wzmocnienia misji ONZ w DRK (liczy tam 16 tys. ludzi) w perspektywie pierwszych od 40 lat wolnych wyborów w tym kraju.

Porządek dzienny spotkania przewiduje również rozważenie roli UE w Darfurze (na zachodzie Sudanu), gdzie toczy się wojna domowa, oraz popieranej przez Francję idei stworzenia ściślejszego partnerstwa z Unią Afrykańską, zwłaszcza w dziedzinie szkolenia wojskowego. (PAP)

kd/ mc/ 4543 4911 5598

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)