Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mistrzostwa Europy i Otwarte Mistrzostwa Świata w szachach japońskich

0
Podziel się:

32 osoby wezmą udział w Mistrzostwach Europy w Shogi i około 90 zawodników w
Otwartych Mistrzostwach Świata w Shogi - japońskich szachach - które rozpoczną się w piątek w
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

32 osoby wezmą udział w Mistrzostwach Europy w Shogi i około 90 zawodników w Otwartych Mistrzostwach Świata w Shogi - japońskich szachach - które rozpoczną się w piątek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

"Są to pierwsze Mistrzostwa Europy i Otwarte Mistrzostwa Świata w Shogi w Polsce. Będzie to prawdopodobnie największa pod względem liczby graczy edycja mistrzostw świata" - poinformował PAP w czwartek współorganizator imprezy, gracz i autor podręcznika o shogi Adrian Wołoszyn.

Gracze są już w Krakowie i w czwartek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha rozgrywali turnieje drużynowe i turnieje blitz (partie błyskawiczne). Podczas zawodów obecni będą trzej profesjonalni szachiści z Japonii.

"Uważamy, że wśród Europejczyków wysoką klasę pokazują Francuzi. Natomiast Polskę bardzo dobrze reprezentuje Karolina Styczyńska, jak dotąd najlepiej grająca kobieta z Europy" - powiedzieli w rozmowie z PAP profesjonalni gracze shogi Shohei Takada i Nobuo Mori. Jak podkreślili, to dobrze, że gra zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet, bo dotąd w shogi grają głównie mężczyźni.

Najlepsza europejska zawodniczka 21-letnia Karolina Styczyńska powiedziała PAP, że shogi zainteresowała się cztery lata temu. "Nikt spoza Japonii nie wygrał z japońskim profesjonalistą" - mówiła. Jej się to udało w maju, kiedy w Tokio zwyciężyła jedną rundę z Sahiko Takamure.

Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w systemie pucharowym, co oznacza, że jeśli zawodnik przegra rozgrywkę, to odpada z gry. Nazwiska europejskich mistrzów będą znane w sobotę. Zwycięzca pojedzie w nagrodę do Japonii, gdzie rozegra partię handicap (gdy zawodnicy mają różne umiejętności, to ten silniejszy rozpoczyna bez niektórych figur) z profesjonalnym graczem.

Otwarte Mistrzostwa Świata szachiści rozegrają w systemie szwajcarskim, co mimo przegranej gry, nie eliminuje zawodnika z dalszych rozgrywek. Rozstrzygnięcie mistrzostw świata nastąpi w niedzielę.

Zawody organizowane przez Europejską Federację Związków Shogi (FESA) oraz polskich graczy shogi można obserwować na żywo w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wstęp wolny.

Japońskie szachy są bardziej dynamiczne i mają więcej kombinacji niż klasyczne szachy. Gra się na planszy z 81 pól (w szachach tradycyjnych z 64). Pionki nie są białe i czarne, ale jednobarwne i płaskie. Kształtem przypominają grot strzały zwrócony w kierunku przeciwnika. Celem gry - podobnie jak w tradycyjnych szachach - jest zamatowanie króla. Zasadnicza różnica jest taka, że gracze mają możliwość stawiania zbitych figur z powrotem na planszy, co zwiększa liczbę kombinacji.

W Japonii w shogi gra ponad 5 mln osób. "Już w dzieciństwie poznajemy tę grę. Jest ona dla nas czymś tak naturalnym, jak dla Europejczyków szachy klasyczne. Mnie nauczył jej ojciec" - powiedział PAP Nobumitsu Kamio z Ambasady Japonii w Warszawie, który po raz drugi uczestniczy w światowych mistrzostwach shogi.

Pierwsze wzmianki o grze pojawiły się w Polsce w książkach Lecha Pijanowskiego, ale jej zasady zostały spopularyzowane po 2005 r. w momencie wprowadzenia możliwości gry przez internet w serwisie kurnik.pl. Organizatorzy mistrzostw mają nadzieję, że odbywająca się pod Wawelem impreza o charakterze międzynarodowym przysporzy shogi nowych zwolenników. (PAP)

bko/ wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)