Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marsz
02.05.2011 17:47

Młodzi Żydzi przeszli w 20. Marszu Żywych

Około 7 tysięcy młodych osób, Żydów z całego świata i Polaków oddało w poniedziałek hołd ofiarom holokaustu pokonując pieszo trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II - Birkenau. Marsz Żywych przeszedł po raz 20.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wulfstan/CC)

*Około 7 tysięcy młodych osób, Żydów z całego świata i Polaków oddało w poniedziałek hołd ofiarom holokaustu pokonując pieszo trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II - Birkenau. *

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w przesłaniu do uczestników uroczystości, które zostało zaprezentowane na telebimach, powiedział, że Marsz przypomina wszystkim, że życie zwycięża nad śmiercią, prawda nad kłamstwem, a światło nad ciemnością. Polityk podkreślił, że Marsz jest swoistym, krótkim przekazem: naród Izraela żyje!

- _ Powinniśmy pamiętać lekcję holokaustu, pamiętać o ofiarach, aby istniał mocny Izrael wspierany przez przyjaciół na całym świecie tak, by nowy holokaust nigdy się nie wydarzył _ - powiedział.

Przed główną uroczystością u stóp pomnika ofiar obozu młodzi przeszli tak zwaną drogą śmierci z byłego KL Auschwitz do byłego Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbyła się główna uroczystość. Wraz z nimi szli między innymi: były naczelny rabin Izraela Meir Lau, wiceszef Konferencji Prezydentów Głównych Organizacji Żydowski w Ameryce Malcolm Hoenlein i filmowiec Branko Lustig, który był producentem filmu _ Lista Schindlera _. Gdy weszli do byłego obozu Birkenau ich krokom towarzyszyły dobiegający z głośników głos lektora, wymieniający niekończącą się listę nazwisk dzieci zgładzonych w holokauście.

W byłym obozie Birkenau młodzież wypełniła przestrzeń przy pomniku ofiar obozu w byłym Auschwitz II - Birkenau. Nad nimi górowało sześć ogromnych pochodni, które symbolizują sześć milionów żydowskich ofiar nazizmu. Poświęcone były: ocalonym z holokaustu, sprawiedliwym, którzy ratowali Żydów, 6 milionom zgładzonych oraz 1,5 mln zamordowanych dzieci, Izraelczykom, a także państwu Izrael.

Przed południem młodzi Żydzi oraz Polacy zwiedzali muzealną ekspozycję. Najliczniejsze grupy odwiedzały blok 18., w którym upamiętniona jest zagłada ponad 400 tys. węgierskich Żydów w komorach gazowych Birkenau, a także blok 27., zwany blokiem żydowskim.

Żydowska młodzież przyjechała z różnych krajów, także bardzo odległych od byłego obozu Auschwitz, jak Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia. Alejandro Kabatchnik dotarł aż z Meksyku. - _ Przyjechałem tu, żeby pamiętać, aby nie zapomnieć. Moim zdaniem każdy Żyd powinien tu przyjechać i przejść w Marszu Żywych _ - powiedział.

Marsz Żywych wyruszył spod bramy obozowej z napisem _ Arbeit macht frei _ w byłym KL Auschwitz tuż przed godziną 14. Sygnałem do jego rozpoczęcia był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Dęli w niego starożytni Hebrajczycy podczas religijnych ceremonii. Jego dźwięk jest wołaniem do Boga o miłosierdzie.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy zmówili kadisz - modlitwę za zmarłych. Odśpiewano izraelski hymn - _ Hatikva _ (Nadzieja).

Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. Odbywają się tradycyjnie w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady (Jom HaShoah). W pierwszym Marszu wzięło udział półtora tysiąca Żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się co roku. Dzień Pamięci o Shoah ustanowił 12 kwietnia 1951 roku izraelski parlament - Kneset. Jego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t74601.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/auschwitz;musi;byc;palaca;rana,202,0,761290.html) "Auschwitz musi być palącą raną" Władysław Bartoszewski ma nadzieję, że to doświadczenie nauczy ludzkość szacunku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t127618.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;wyroki;za;kradziez;napisu;z;auschwitz,62,0,745534.html) Są wyroki za kradzież napisu z Auschwitz Szwed, który zlecił kradzież napisu z obozu koncentracyjnego dostał 2 lata i 8 miesięcy więzienia.
Tagi: marsz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz