Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Młodzież głosowała w prawyborach parlamentarnych

0
Podziel się:

W ponad 1200 szkołach - gimnazjach i
szkołach ponadgimnazjalnych - w całej Polsce przeprowadzono w
czwartek "młodzieżowe" prawybory parlamentarne. W ramach projektu
"Młodzi Głosują" uczniowie głosowali na siedem ogólnopolskich
komitetów wyborczych.

W ponad 1200 szkołach - gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych - w całej Polsce przeprowadzono w czwartek "młodzieżowe" prawybory parlamentarne. W ramach projektu "Młodzi Głosują" uczniowie głosowali na siedem ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Wyniki "młodzieżowych" prawyborów zostaną ogłoszone w niedzielę - w dniu wyborów - po zamknięciu lokali wyborczych.

Projekt "Młodzi głosują" ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. W szkołach uczestniczących w prawyborach tworzone były młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem realizacji projektu. Same wybory poprzedzają przygotowania, m.in. lekcje i zajęcia prowadzone przez nauczycieli, najczęściej Wiedzy o Społeczeństwie (WOS) lub historii.

W tym roku "młodzieżowym" prawyborom parlamentarnym towarzyszy tzw. kampania profrekwencyjna, w ramach której uczniowie zachęcają dorosłych do głosowania podczas wyborów 21 października.

"Kampania prowadzona jest na rzecz wysokiej frekwencji w wyborach. Akcja ta jest w pełni neutralna politycznie. Młodzi ludzie zachęcają tylko i wyłącznie do głosowania. Chodzi o to by przypomnieć, że jest to obowiązek obywatelski oraz, że każdy oddany głos ma znaczenie dla losów kraju" - powiedziała Anna Samel, koordynatorka projektu "Młodzi Głosują".

W ramach kampanii profrekwencyjnej w czwartek po lekcjach uczniowie 15 szkół warszawskich w jednym z najruchliwszych miejsc w stolicy - przed Rotundą, zachęcali dorosłych do udziału w wyborach. Rozdawali naklejki, ulotki, znaczki zachęcające do głosowania. Wręczali także dorosłym specjalne karty do głosowania (takie same jakich używali uczniowie podczas "młodzieżowych" prawyborów), prosili o oddanie głosu i wrzucenie kart do urny, którą mieli z sobą.

"Ktoś kto nie głosuje w wyborach pozwala by decydowali za niego inni", "Każdy głos w wyborach coś znaczy - jeśli chce się coś zmienić nie można zostać w wybory w domu" - tak w rozmowie z PAP zachęcały do wyborów Ania i Agnieszka z Gimnazjum nr 27 im. Orląt Lwowskich w Warszawie.

Szkoły w różny sposób prowadziły kampanię profrekwencyjną np. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie) rozdawali ulotki na tamtejszym Rynku poprzebierani za mimów, czarodziejów i księżniczki, zaś uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki z Żorach (woj. śląskie) czytali w centrum miasta na głos wiersze patriotyczne. W wielu miastach uczniowie rozwieszali plakaty zachęcające do udziału w wyborach.

Projekt "Młodzi Głosują" jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od 1995 r. W projekcie uczestniczyło dotąd ponad 2 mln uczniów z całej Polski.

W poprzednich uczniowskich prawyborach parlamentarnych w 2005 r. uczestniczyło 925 szkół w całej Polsce, frekwencja wyborcza wyniosła 68,7 proc. Próg wyborczy przekroczyły tylko cztery partie. Zwyciężyła Platforma Obywatelska - głosowało na nią 29 proc. uczniów. Kolejne miejsca zajęły: Prawo i Sprawiedliwość - 28,2 proc., Samoobrona - 15,4 proc. i Liga Polskich Rodzin - 10,6 proc. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)