Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Młodzież z Chopina wróci do Polski

0
Podziel się:

36 gimnazjalistów ze Szkoły pod Żaglami nie będzie czekać na zakończenie remontu żaglowca.

Młodzież z Chopina wróci do Polski
(PAP/EPA/RNLI/Falmouth)
bEUgBGRh

36 gimnazjalistów ze _ Szkoły pod Żaglami _ - uczestników przerwanego przez sztorm rejsu żaglowca _ Fryderyk Chopin _ na Karaiby - wróci z Kornwalii do Polski autokarami, niezależnie od tego, gdzie statek będzie remontowany.

_ - Takie jest życzenie armatora, rodziców i samych dzieci _ - powiedział kapitan Krzysztof Barański, założyciel _ Szkoły pod Żaglami _ i animator rejsu, znany z licznych osiągnięć żeglarskich. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi powrót młodzieży. Armator - Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie - opłacił im pobyt w schronisku w mieście Penzance (na południowym zachodzie Anglii) do wtorku, gdzie pod opieką nauczycieli uczą się i zwiedzają okolicę.

_ Fryderyk Chopin _, który, płynąc w kierunku Zatoki Biskajskiej, na skutek sztormu z 28 na 29 października stracił oba maszty, w niedzielę po południu przycumował do doku w stoczni remontowej Penndenis w Falmouth. Jeżeli statek zostanie naprawiony na miejscu i rejs będzie kontynuowany, gimnazjaliści wrócą z Polski do Anglii autokarem i _ Szkoła pod Żaglami _ wznowi działalność.

bEUgBGRj

Alternatywą jest naprawa statku w Gdyni, ale wówczas powrót _ Fryderyka Chopina _ na samym silniku, z młodzieżą na pokładzie, nie byłby możliwy. Taką ewentualność wykluczył Polski Rejestr Statków, który musiałby wydać zgodę na jednorazową podróż uszkodzonej jednostki z Falmouth do Gdyni.

_ - Tak czy inaczej zamierzamy zabrać młodzież autokarem (do Polski). Jeśli statek będzie wracał do Polski, to i tak nie mogłaby w tej drodze uczestniczyć, a jeśli zostanie naprawiony w Anglii, to wróci autokarem dokończyć przerwany rejs _ - zaznaczył kpt. Baranowski.

Zobacz amatorskie zdjęcia Chopina wpływającego do Falmouth

_ - Być może na czas remontu młodzież mogłaby mieszkać pod pokładem, ale niewykluczone, że postój w porcie spowoduje rozprężenie. Lepiej więc, by wróciła do szkoły w Polsce, tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo remont może potrwać _ - wyjaśnił.

*Fryderyk Chopin uzyskał nową ofertę pomocy. *Były burmistrz londyńskiej dzielnicy Islington, liberalny demokrata Stefan Kasprzyk zorganizował dla gimnazjalistów darmowy transport z Penzance do Falmouth. Wcześniej pomoc zaoferowali m. in. Polski Klub Płetwonurków Waleń, gdański żaglomistrz Sail Service oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Baranowski dodał, że chłopcy i dziewczęta w wieku 14-16 lat są już _ zaprawieni i przygotowani do rejsu, a armator nie znajdzie lepiej wykwalifikowanej załogi _. Oprócz 36 gimnazjalistów załogę stanowią nauczyciele, kucharz i zawodowi żeglarze, łącznie 47 osób.

bEUgBGRp

Remont _ Fryderyka Chopina _ może się teraz rozpocząć w każdej chwili, choć na razie nie wiadomo, czy obejmie wszystkie roboty, czy tylko oczyszczenie masztów (w przypadku, gdyby zasadniczy remont miał się odbyć w Polsce). Przedstawiciele stoczni byli na statku już trzykrotnie.

Żaglowiec pomyślnie przeszedł inspekcję Polskiego Rejestru Statków. Według kpt. Baranowskiego _ cała reszta oprócz połamanych masztów i takielunku jest w porządku _. Statek przeszedł też ponowny przegląd pod wodą. O tym, gdzie będzie naprawiany, zdecyduje armator w oparciu o decyzję ubezpieczyciela - PZU, którego rzeczoznawca jest w trakcie oszacowywania szkód.

W ocenie kpt. Baranowskiego w interesie armatora jest naprawienie statku w Falmouth, ponieważ mógłby wtedy wciąż skorzystać z sezonu na Karaibach (gdzie na statek czekają polscy płetwonurkowie). Ewentualny powrót do Polski na silniku byłby ryzykowny przy obecnej złej pogodzie na kanale La Manche i Morzu Północnym, przez co armator straciłby możliwość korzystania ze statku aż do wiosny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t115036.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zrezygnowal;z;billboardow;by;wesprzec;chopina,174,0,703918.html) Zrezygnował z billboardów, by wesprzeć "Chopina" Prezydent Szczecina chce pomóc _ Szkole pod żaglami _ w kontynuacji rejsu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t115108.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzieci;z;chopina;chca;zostac;na;statku,113,0,702833.html) Dzieci z Chopina chcą zostać na statku Wszyscy gimnazjaliści, którzy płynęli na uszkodzonym żaglowcu są już na lądzie. Na pokładzie została tylko załoga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t115036.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szkola;pod;zaglami;prosi;o;pomoc;w;remoncie;chopina,6,0,702726.html) Szkoła pod Żaglami prosi o pomoc w remoncie Chopina Na naprawę żaglowca będzie potrzeba nawet miliona złotych.
bEUgBGRK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)