Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniejsza pomoc rozwojowa UE, KE apeluje o dotrzymanie zobowiązań

0
Podziel się:

Opublikowany w środę raport OECD pokazuje, że w ub.r. zmniejszyła się nieco
pomoc rozwojowa ze strony największych darczyńców w UE, która może nie dotrzymać zobowiązania do
przeznaczenia 0,7 proc. swojego dochodu na pomoc najbiedniejszym krajom świata do roku 2015.

Opublikowany w środę raport OECD pokazuje, że w ub.r. zmniejszyła się nieco pomoc rozwojowa ze strony największych darczyńców w UE, która może nie dotrzymać zobowiązania do przeznaczenia 0,7 proc. swojego dochodu na pomoc najbiedniejszym krajom świata do roku 2015.

Komisja Europejska oceniła, że to skutek światowego kryzysu gospodarczego i wezwała kraje członkowskie do większego wysiłku.

"UE pozostaje największym światowym darczyńcą dla krajów rozwijających się (56 proc. - PAP). Jednak lekki trend spadkowy w 2009 r. powinien być szybko odwrócony, jeśli mamy dotrzymać zobowiązań podjętych w ramach Milenijnych Celów Rozwoju. Kryzys nie może być wytłumaczeniem" - oświadczył unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs, którego zdaniem "to kwestia wiarygodności i zaufania".

Na przyszły tydzień komisarz zapowiedział przedstawienie przez Komisję Europejską planu działania, który da szansę, że UE dotrzyma zobowiązań i do 2015 r. wyda 0,7 proc. swojego dochodu narodowego brutto (DNB) na pomoc rozwojową. W 2009 r. poziom unijnej pomocy sięgnął 0,44 proc. Cel na rok 2010 wynosi 0,56 proc. DNB.

Raport OECD dotyczy wydatków 23 krajów świata należących do Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC), wśród których jest 15 starych krajów członkowskich UE. W praktyce chodzi o największych światowych darczyńców. Co prawda w 2009 r. w liczbach bezwzględnych pomoc DAC wzrosła o 0,7 proc. do 119,6 mld dol., jednak udział unijny się zmniejszył za sprawą niższego wsparcia udzielonego przez tak duże kraje jak Niemcy (spadek o 12 proc.) czy Włochy (spadek o 31 proc.) i innych.

Tego spadku nie zrekompensował wzrost wydatków na pomoc w Belgii, Finlandii, Francji, Danii, Luksemburgu i Szwecji. Te trzy ostatnie kraje wraz z Holandią są zresztą liderami w udzielaniu pomocy rozwojowej, przekroczywszy już cel 0,7 proc. DNB.

Spadek środków na pomoc rozwojową nie nastąpił jedynie w UE: mniej wydały także Japonia, Kanada i Australia; udział USA, które w liczbach bezwzględnych są największym dawcą pomocy na świecie, wzrósł nieznacznie z 0,19 do 0,2 DNB.

Przewodniczący DAC Angel Gurria powiedział, że "musimy przedsięwziąć wielki wysiłek, by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju" przyjęte w 2000 r. przez ONZ w celu wyeliminowana do 2015 r. skrajnej biedy i głodu, upowszechnienia edukacji i opieki zdrowotnej, ograniczenia umieralności dzieci i matek na świecie.

Michał Kot (PAP)

kot/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)