Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mobilna instalacja tajwańskiego artysty na ulicach Warszawy

0
Podziel się:

Umieszczona na konnym powozie praca tajwańskiego artysty Vincenta JF Huanga
wyruszyła w czwartek spod Pałacu Kultury na warszawskie ulice. Artysta - w kontekście trwającego
szczytu klimatycznego - chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia.

Umieszczona na konnym powozie praca tajwańskiego artysty Vincenta JF Huanga wyruszyła w czwartek spod Pałacu Kultury na warszawskie ulice. Artysta - w kontekście trwającego szczytu klimatycznego - chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia.

Vincent JF Huang to oficjalny delegat Tuvalu - niewielkiego kraju położonego na archipelagu znanym w Polsce jako Wyspy Lagunowe. Naukowcy prognozują, że jeśli postępujący proces globalnego ocieplenia nie zostanie powstrzymany, należące do Wspólnoty Narodów Tuvalu będzie pierwszym państwem, które całkowicie zniknie pod powierzchnią morza.

"Wszyscy w tej chwili rozmawiają o sytuacji na Filipinach, ale mimo wszystko nie jest to jedyny kraj, którego obywatele cierpią w wyniku zmian klimatycznych. Tuvalu będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, który zniknie z powodu globalnego ocieplenia. Mam nadzieję, że tegoroczny szczyt klimatyczny nie zakończy się wyłącznie na rozmowach, ale że doprowadzi do jakichś skutecznych rozwiązań" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie Vincent JF Huang.

Jak mówił, sztuka współczesna jest dobrym sposobem, aby zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia. "Przed moją podróżą do Polski mój przyjaciel powiedział mi, że w Polsce niewielu ludzi zdaje sobie sprawę ze skali problemu. Mam nadzieję, że mój projekt to zmieni" - mówił Huang.

Instalacja Tajwańczyka została umieszczona na konnym powozie i w czwartek będzie zatrzymywać się w najczęściej odwiedzanych i charakterystycznych miejscach Warszawy, m.in. na pl. Zamkowym i Nowym Świecie, przy pomniku Małego Powstańca i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przechodnie zobaczą - umieszczone w dorożce - maskotkę imitującą żółwia morskiego przygniecionego przez rzeźbę przedstawiającą byka z Wall Street. Jak tłumaczył Vincent JF Huang, eksponat pokazuje zwierzęta złożone w ofierze na ołtarzu rozwoju cywilizacji. Fotografie dokumentujące akcję zostaną, po jej zakończeniu, umieszczone na stronie internetowej artysty.

Vincent JF Huang urodził się 1971 r. na Tajwanie. Obecnie mieszka i pracuje w Tajpej i Londynie. Jego prace są krytyką cywilizacji, w której ludzie ignorują zagrożenia, jakie niesie ze sobą kult pieniądza. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)