Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Modernizacja i rozbudowa radomskiej "Elektrowni"

0
Podziel się:

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu przenosi się
na czas remontu do obiektów dawnych zakładów drzewnych. Jesienią rozpocznie się rozbudowa i
modernizacja siedziby placówki mieszczącej się w XIX-wiecznej elektrowni.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu przenosi się na czas remontu do obiektów dawnych zakładów drzewnych. Jesienią rozpocznie się rozbudowa i modernizacja siedziby placówki mieszczącej się w XIX-wiecznej elektrowni.

Zastępca dyrektora ds. artystycznych "Elektrowni" Zbigniew Belowski powiedział PAP, że do zakończenia inwestycji placówka będzie działać w pomieszczeniach dawnych zakładów drzewnych przy ul. Domagalskiego w Radomiu. "Dzięki dużej powierzchni będziemy mogli m.in. kontynuować naszą działalność wystawienniczą" - zaznaczył Belowski.

Kilka dni temu "Elektrownia" ogłosiła przetarg na modernizację i rozbudowę XIX-wiecznego budynku elektrowni. Według Belowskiego, prace powinny rozpocząć się jesienią. Inwestycja rozłożona jest na 3 lata. Jej zakończenie planowane jest na 2012 rok. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 29 mln zł.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego.

Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 3 poziomy.

Według Belowskiego, mimo modernizacji i rozbudowy, zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy industrialny charakter. "W kompleksie powstanie m.in. siedem sal wystawowych, kino, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe" - wyjaśnił szef "Elektrowni".

Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Będzie się w nim mieścić galeria małych form o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie dziesięć lat spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Od 1997 roku wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz Wajda przekazuje radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora oraz własne prace.

Istniejące od 2005 roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest obecnie jedną z najprężniej działających placówek kultury w Radomiu. Prowadzi działalność wydawniczą, organizuje wystawy, koncerty i festiwale filmowe, m.in. w grudniu Zimowy Przegląd Filmowy "Koksownik".(PAP)

ilp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)