Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Modernologie" - artyści krytykują nowoczesność

0
Podziel się:

130 dzieł autorstwa 30 artystów znalazło się na wystawie "Modernologie",
którą od soboty będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa pokazuje, jak
artyści kontestują jeden z głównych nurtów współczesnej filozofii - "nowoczesność".

*130 dzieł autorstwa 30 artystów znalazło się na wystawie "Modernologie", którą od soboty będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa pokazuje, jak artyści kontestują jeden z głównych nurtów współczesnej filozofii - "nowoczesność". *

"+Nowoczesność+ w filozofii i naukach społecznych definiowana bywa jako sięgający korzeniami do Oświecenia nurt myślowy zakładający triumf racjonalizmu zarówno w organizacji społeczeństwa, jak i w sztuce" - wyjaśniała na czwartkowej konferencji prasowej kuratorka wystawy, Sabine Breitwieser z Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, które współorganizuje warszawską wystawę.

"+Nowoczesność+ zakłada, że człowiek może kształtować świat, w którym żyje, to filozofia optymizmu i poczucia władzy człowieka nad światem. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat krytyka projektu nowoczesności stała się siłą napędową humanistyki. Krytyka ta zrodziła nie tylko niezliczone prace naukowe, ale także liczne prace artystyczne. Wystawa +Modernologie+ stawia sobie za cel zbadanie artystycznych reakcji na nowoczesność. Pokazywane na wystawie prace są krytyczne wobec idei +nowoczesności+, ukazują ograniczenia tej filozofii, ujawniają jej dwuznaczności i niekonsekwencje" - tłumaczyła Breitwieser.

W wystawie bierze udział 30 artystów z całej Europy, m.in. Anna Artaker, Andrea Fraser, Isa Genzken, Dan Graham i Robin Hurst, Henrik Olesen. Polskich artystów reprezentuje Paulina Ołowska.

Częścią wystawy będą projekcje filmu "Opróżnij staw, by złapać rybę" autorstwa Runy Islam, która wykorzystała w swojej pracy opuszczony modernistyczny budynek projektu austriackiego architekta Karla Schwanzera, zbudowany pierwotnie na brukselską Wystawę Światową w roku 1958, a następnie przekształcony w Muzeum XX Wieku w Wiedniu.

Muzeum zaprasza także na spotkania towarzyszące wystawie, podczas których publiczność będzie mogła poznać artystów biorących w niej udział. Pierwsze z nich zatytułowane "Co sprawia, że nowoczesność i modernizm są tak fascynujące dla dzisiejszych artystów?" odbędzie się w sobotę 13 lutego. W każdy wtorek, do 5 kwietnia, w ramach wystawy prezentowane będą filmy ilustrujące zagadnienia poruszane przez artystów biorących udział w ekspozycji, m.in. "Architektura jako sztuka, sztuka jako architektura" i "Życie nowoczesne i po nim".

Wystawę "Modernologie" będzie można oglądać do 5 kwietnia w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3. (PAP)

aszw/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)