Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mohammed Mursi otrzymał ultimatum

0
Podziel się

Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie sił zbrojnych z entuzjazmem.

Mohammed Mursi otrzymał ultimatum
(PAP/EPA)
bDHUZkPV

Siły zbrojne Egiptu wystąpiły z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami społecznymi prezydenta Mohameda Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.

W nadanym przez państwową telewizję oświadczeniu minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi, zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły wczoraj na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana.

Zdaniem Sisiego w tej sytuacji niezbędne jest rozszerzenie politycznej bazy rządu. - _ Jeśli żądania narodu nie zostaną zrealizowane w ustalonym czasie, siły zbrojne będą musiały przedstawić mapę drogową ku przyszłości _ - głosi oświadczenie.

bDHUZkPX
Zobacz także: Zobacz niszczenie siedziby Bractwa Muzułmańskiego:

Dodaje on, iż naród wyraził w masowych demonstracjach swą wolę z bezprecedensową przejrzystością, a dalsze marnowanie czasu zwiększy tylko niebezpieczeństwo podziałów i konfliktów.

Sisi, który jest również naczelnym dowódcą sił zbrojnych, zadeklarował, że będą one nadzorować realizację mapy drogowej _ z udziałem wszystkich frakcji i partii narodowych oraz ludzi młodych _, ale nie zaangażują się bezpośrednio w politykę i rządzenie.

bDHUZkQd

Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie z entuzjazmem. Zadowolenie wyraził także będący największym ugrupowaniem opozycyjnym Front Ocalenia Narodowego, który od miesięcy domaga się utworzenia rządu jedności.

_ - Mursi nie jest już naszym prezydentem, Sisi jest z nami _ - skandowały tysiące demonstrantów na kairskim placu Tahrir. Wyrażano tam opinię, że władzę powinna ponownie przejąć rada wojskowa, by poprowadzić kraj do przedterminowych wyborów.

Protesty w Egipcie. Kilkaset tysięcy ludzi na ulicach

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/protesty-w-egipcie-kilkaset-tysiecy-ludzi-na-ulicach-g559917.html)

Po opublikowaniu oświadczenia Sisiego dokonano aktualizacji oficjalnej strony Mursiego w Facebooku, gdzie pojawiła się informacja, że prezydent przyjął w poniedziałek premiera oraz dowódcę sił zbrojnych. Dołączone zdjęcie przedstawia Mursiego wraz z Sisim i premierem Hiszamem Kandilem. Wszyscy trzej siedzą w fotelach i uśmiechają się.

bDHUZkQe
Zobacz także: Zobacz protesty w Egipcie:

Wczorajsze demonstracje w Egipcie były większe niż kiedykolwiek od czasu obalenia ponad dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. W nocnych starciach przy głównej siedzibie Bractwa Muzułmańskiego zginęło osiem osób. Strażnicy otworzyli tam ogień do rzucających kamienie i ładunki zapalające młodych ludzi. Liczba śmiertelnych ofiar zajść w innych miejscach Egiptu wyniosła również osiem.

Organizatorzy protestów, którzy wczoraj ogłosili pozbawienie Mursiego władzy przez naród, żądają obecnie, by ustąpił on jutro do godziny 17, gdyż w przeciwnym razie zostaną wznowione demonstracje na wielką skalę.

bDHUZkQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)