Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON planuje likwidację niektórych sądów garnizonowych

0
Podziel się:

Likwidację trzech wojskowych sądów garnizonowych - w Bydgoszczy, Krakowie i
Zielonej Górze zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w resorcie obrony narodowej. Według
planów ministerstwa, od lipca 2010 roku liczba takich sądów zmniejszyłaby się do siedmiu.

Likwidację trzech wojskowych sądów garnizonowych - w Bydgoszczy, Krakowie i Zielonej Górze zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w resorcie obrony narodowej. Według planów ministerstwa, od lipca 2010 roku liczba takich sądów zmniejszyłaby się do siedmiu.

Nowelizację Prawa o ustroju sądów wojskowych - regulującą m.in. status sędziów w przypadku zniesienia sądu wojskowego - planuje z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości.

W projekcie regulacji autorstwa MON, który trafił już do uzgodnień międzyresortowych, wskazano, iż powodem zmian organizacyjnych jest m.in. "konieczność dostosowania liczby i struktur wojskowych sądów garnizonowych do planu zamierzeń organizacyjnych i dyslokacyjnych Sił Zbrojnych RP". Jak zaznaczono, przygotowując projekt rozporządzenia, uwzględniono obciążenie poszczególnych sądów prowadzonymi sprawami.

W ocenie MON zmniejszenie liczby sądów garnizonowych jest także wynikiem uchwalonej przez Sejm w grudniu ubiegłego roku noweli Kodeksu postępowania karnego. Wówczas wprawdzie rozszerzono właściwości sądów wojskowych wobec spraw przeciw cywilnym pracownikom wojska, ale jednocześnie przewidziano możliwość przekazania sprawy sądowi powszechnemu w razie zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej. Zmiany te, jak zaznacza MON, spowodowały zmniejszenie liczby prawomocnych skazań przez sądy wojskowe.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, zamieszczonego na stronach internetowych ministerstwa, wszczęte i niezakończone sprawy w likwidowanych sądach przekazane zostałyby do sądów garnizonowych w Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Z kolei według projektu noweli Prawa o ustroju sądów wojskowych, przekazanego przez resort sprawiedliwości na początku listopada do uzgodnień międzyresortowych, w przypadku zniesienia danego sądu wojskowego sędzia tego sądu na swój wniosek byłby powoływany na urząd sędziego sądu powszechnego. Ponadto po zniesieniu sądu wojskowego na wolne etaty urzędnicze i pracownicze w innych sądach zatrudniani byliby w pierwszej kolejności urzędnicy i pracownicy zniesionego sądu.

Jak podaje MON, w trzech przewidzianych do likwidacji sądach garnizonowych zatrudnionych jest łącznie 12 sędziów, 23 sekretarzy sądowych i 8 innych pracowników.

Projekt noweli autorstwa resortu sprawiedliwości zawiera również m.in. uregulowanie postępowań dyscyplinarnych sędziów wojskowych w sposób zbliżony do sądów powszechnych, a także określenie kwestii związanych z zatrudnianiem referendarzy sądowych i pracowników w sądownictwie wojskowym.

Obecnie w Polsce funkcjonują dwa wojskowe sądy okręgowe - w Warszawie i Poznaniu oraz 10 sądów garnizonowych - w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Zielonej Górze, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. (PAP)

mja/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)