Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MON: więcej Polaków w Eurokorpusie

0
Podziel się:

W Eurokorpusie rośnie liczba stanowisk obsadzonych przez polskich
żołnierzy; wynika to z planowanego na 2016 r. zwiększenia roli Polski w tej organizacji -
poinformował w piątek dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak.

W Eurokorpusie rośnie liczba stanowisk obsadzonych przez polskich żołnierzy; wynika to z planowanego na 2016 r. zwiększenia roli Polski w tej organizacji - poinformował w piątek dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak.

Dotychczas w dowództwie Eurokorpusu służyło 18 Polaków, od sierpnia jest ich 50, docelowo, od lata 2015 ma być 130 polskich wojskowych.

Jak poinformował Walczak, Polacy objęli nowe stanowiska albo zastąpili personel z innych państw ramowych. W kilku przypadkach zastąpili też swoich polskich poprzedników. Polski przedstawiciel narodowy gen. bryg. Andrzej Przekwas przejął obowiązki na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia od gen. bryg. Kazimierza Wójcika, który zakończył swoją służbę w Eurokorpusie.

Od 1 stycznia 2016 Polska - dotychczas państwo stowarzyszone - uzyska pełnoprawne członkostwo, stając się jednym z sześciu tzw. państw ramowych, decydujących o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji.

Eurokorpus (EC) to międzynarodowa organizacja wojskowa, która może zostać użyta w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wystawia wojska do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie.

W strukturze Eurokoprusu funkcjonują brygady narodowe; jedyną jednostka podporządkowaną bezpośrednio dowództwu Eurokorpusu jest brygada francusko-niemiecka. Polska, która jest od 2003 r. państwem stowarzyszonym, również zadeklarowała na potrzeby EC jedną brygadę. W międzynarodowych ćwiczeniach z udziałem Eurokorpusu od lat uczestniczą pododdziały Wojska Polskiego.

Eurokoprus, którego dowództwo mieści się w Strasburgu we Francji, został zawiązany w 1993 r. na mocy ustaleń francusko-niemieckiego spotkania na szczycie z 1992 r. Po Francji i Niemczech przystąpiły do niego Belgia, Hiszpania i Luksemburg i to one są do dziś państwami ramowymi. Status państwa stowarzyszonego - o ograniczonych obowiązkach i prawach - mają oprócz Polski także Austria, Grecja, Rumunia, Turcja, USA i Włochy.

Deklarację osiągnięcia przez Polskę od 1 stycznia 2016 gotowości operacyjnej jako państwo ramowe Eurokorpusu złożył w grudniu 2011 r. w imieniu ministra obrony ówczesny szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch.(PAP)

brw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)