Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Możdżer, Danielsson i Fresco zagrają w warszawskim Palladium

0
Podziel się

Pianista jazzowy Leszek Możdżer, izraelski perkusista Zohar Fresco i
szwedzki kontrabasista Lars Danielsson zagrają w czwartek w warszawskim klubie Palladium. Koncert
odbędzie się w ramach trasy, promującej najnowszą płytę międzynarodowego trio pt. "Polska".

bEpOmFrF

Pianista jazzowy Leszek Możdżer, izraelski perkusista Zohar Fresco i szwedzki kontrabasista Lars Danielsson zagrają w czwartek w warszawskim klubie Palladium. Koncert odbędzie się w ramach trasy, promującej najnowszą płytę międzynarodowego trio pt. "Polska".

Podczas koncertu w warszawskim Palladium, trio wykona materiał, jaki znalazł się na najnowszej płycie formacji pt. "Polska". Wcześniej Możdżer, Danielsson i Fresco współpracowali przy nagrywaniu takich płyt jak "The Time" (2005) oraz "Between Us and the Light" (2006).

Na najnowszym krążku polsko-izraelsko-szwedzkiego tria znalazły się jedenaście utworów - kompozycji autorstwa każdego z członków formacji a także, zamykający album, utwór "Are You Experienced?", oryginalnie wykonywany przez Jimi'ego Hendrixa.

bEpOmFrH

20 listopada, po koncercie w Operze i Filharmonii Podlaskiej trio odebrało platynową płytę za swoją najnowszy album.

Leszek Możdżer (ur. 1971) to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Karierę rozpoczynał w grupie Miłość, obok Tymona Tymańskiego, Jacka Oltera, Mikołaja Trzaski i Macieja Sikały. Z zespołem nagrał sześć płyt.

Jako solista zadebiutował w 1994 r. albumem "Chopin - impresje", na którym prezentował jazzowe interpretacje twórczości Fryderyka Chopina. Do najważniejszych albumów Możdżera zaliczają się także "Talk to Jesus" (1996), "Piano" (2003), "Kaczmarek by Możdżer" (2010) i "Komeda" (2011). Pianista współpracował także z takimi artystami jak m.in. David Gilmour, Marcus Miller, Zbigniew Preisner, Tomasz Stańko, Pat Metheny, Adam Pierończyk, Michał Urbaniak i Kazik Staszewski.

Za swoją działalność Możdżer został wyróżniony nagrodą Ad Astra, przyznaną mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodą Fryderyka oraz Paszportem Polityki. W 2013 roku muzyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

bEpOmFrN

Lars Danielsson (ur. 1958) w 1985 r. założył kwartet wraz z saksofonistą Davidem Liebmanem, pianistą Bobo Stensonem i perkusistą Janem Christensenem. Sukces kwartetu przyniósł popularność także kontrabasiście, który w następnych latach współpracował z takimi muzykami jak m.in. Jack DeJohnette, John Scofield, Charles Lloyd czy Joey Calderazzo.

Od 1980 r. Danielsson prowadzi także własny kwartet, w skład którego wchodzą: gitarzysta John Abercrombie, perkusista Alex Acuna, saksofonista Bill Evans, trębacz Kenny Wheeler, saksofonista Rick Margitza i pianista Niels Lan Doky.

Izraelski perkusista Zohar Fresco (ur. 1969) największy rozgłos zdobył dzięki występom z Możdżerem i Danielssonem. W latach 1991 - 2003 był członkiem izraelskiego zespołu Bustan Abraham. Fresco współpracował również z takimi artystami jak Hamid Drake, Philip Glass i Ary Dinkjiana. (PAP)

pj/ ls/

bEpOmFsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)