Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiPS odpowiada na pytania rodziców

0
Podziel się:

W poniedziałek eksperci MPiPS odpowiadać będą na pytania w sprawie żłobków
- każdy może je zadać na facebooku lub telefonicznie pod numerem 22 661 11 17. Wtorek poświęcony
będzie urlopom rodzicielskim - tak resort podsumowuje ostatnie dwa lata w polityce rodzinnej.

W poniedziałek eksperci MPiPS odpowiadać będą na pytania w sprawie żłobków - każdy może je zadać na facebooku lub telefonicznie pod numerem 22 661 11 17. Wtorek poświęcony będzie urlopom rodzicielskim - tak resort podsumowuje ostatnie dwa lata w polityce rodzinnej.

Na półmetku kadencji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, co udało się zrobić w ciągu ostatnich dwóch lat, zaczynając od polityki rodzinnej.

W poniedziałek tematem przewodnim będą żłobki, ustawa żłobkowa i resortowy program "Maluch". Na pytania rodziców odpowiadać będą eksperci ministerstwa. Można je zadać na facebooku (facebook.com/MamoToJa) lub telefonicznie pod numerem telefonu 22 661 11 17. Eksperci będą dyżurować w godz. 11-13 (facebook) i 10-14 (dyżur telefoniczny).

Wtorek poświęcony będzie urlopom rodzicielskim. Eksperci dyżurować będą przy telefonach oraz na facebooku (facebook.com/MatkiIKwartału2013).

MPiPS przypomina, że w ciągu dwóch lat - od wprowadzenia ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. żłobkowej - liczba żłobków w całej Polsce wzrosła z 571 do 1180 placówek. Zwiększyła się też z 32 tys. do 43 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci.

W sumie na rozwój żłobków MPiPS przeznaczyło w ciągu ostatnich dwóch lat (2011-2012) aż 900 mln zł. We wcześniejszych latach roczne wydatki na ten cel nie przekraczały 300 mln zł. Liczba żłobków utrzymywała się aż do 2010 r. na zbliżonym poziomie i nie przekraczała 400.

"Najnowsze dane z czerwca pokazują, że w całej Polsce mamy już 1180 placówek dla najmłodszych dzieciaków" - podkreśla minister Władysław Kosiniak-Kamysz. W porównaniu do 2011 r. ich liczba zwiększyła się o ponad 130 proc.

Jednak w dalszym ciągu w wielu miejscowościach w Polsce brakuje żłobków czy klubów dziecięcych. "Nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia. Musimy szukać nowych rozwiązań, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie z powodu słabej infrastruktury tworzenie żłobków jest wręcz niemożliwe" - tłumaczy Kosiniak-Kamysz, wskazując, że wyjściem z sytuacji może być instytucja opiekuna dziennego. "Nie tylko pozwoli to na zapewnienie opieki nad dziećmi w małych społecznościach, ale jednocześnie pozwoli aktywizować zawodowe osoby, które taką opieką będą się zajmowały" - dodaje minister.

Opiekun dzienny to nowa forma opieki nad dziećmi. Zajmuje się dziećmi u siebie w domu (lub przeznaczonym do tego lokalu). Maksymalnie może mieć pod opieką pięcioro dzieci, w wieku od 20 tygodni do trzech lat.

W kolejnych dniach MPiPS zamierza mówić m.in. o podnoszeniu wieku emerytalnego, przypominać o opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne w czasie urlopu wychowawczego, informować o Karcie Dużych Rodzin i jej wprowadzaniu w kolejnych miastach.

Drugi tydzień upłynie pod hasłem: "praca". Resort rozliczy się z pieniędzy przekazanych na wsparcie osób bezrobotnych, opowie o zbliżającej się reformie urzędów pracy, która ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Będzie również mowa o uelastycznieniu czasu pracy i nowej ustawy antykryzysowej.

Każdemu tematowi towarzyszyć będą dyżury ekspertów. Informacje na ten temat będą dostępne na internetowej stronie ministerstwa - www.mpips.gov.pl oraz na twitterze (@mpips_rp). (PAP)

akw/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)