Notowania

wiadomości
08.02.2013 12:23

MPiPS: przeprowadzono ogólnopolską akcję liczenia bezdomnych

Z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w nocy z czwartku na piątek przeprowadzono ogólnopolską akcję liczenia bezdomnych. Określenie ich liczby ma pomóc gminom w podjęciu konkretnych działań związanych ze zjawiskiem bezdomności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w nocy z czwartku na piątek przeprowadzono ogólnopolską akcję liczenia bezdomnych. Określenie ich liczby ma pomóc gminom w podjęciu konkretnych działań związanych ze zjawiskiem bezdomności.

Jak poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, sprawozdania z działań podejmowanych na rzecz bezdomnych, w tym z akcji liczenia - przesyłane będą do resortu do 26 kwietnia.

Według biura prasowego MPiPS w badanie zaangażowano wszystkie dostępne służby, m.in. centra zarządzania kryzysowego, policję, straż gminną i miejską, pracowników ośrodków pomocy społecznej i placówek noclegowych dla bezdomnych. W trakcie badania konieczna była ścisła współpraca wszystkich służb, stała wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych.

Informacje o osobach bezdomnych były zbierane m.in. w ogrzewalniach, noclegowniach, schroniskach, domach dla osób bezdomnych, hostelach, szpitalch, hospicjach, zakłady karnych, aresztach śledczych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych oraz takich miejscach jak m.in. pustostany, altanki działkowe.

W ankiecie przygotowanej przez MPiPS zawarte zostały konkretne pytania, m.in. o wiek, czas bycia osobą bezdomną, płeć, wykształcenie i źródła dochodów.

"Z pewnością informacja, jaka liczba osób bezdomnych przebywa na terenie danej gminy, da gminom niezwykle cenną informacją, która będzie podstawą do podejmowania konkretnych już decyzji, np. decyzji o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych, prowadzenie odpowiedniej polityki mieszkaniowej itp. Informacja na temat osób bezdomnych na terenie gminy może dać podstawę do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych" - uważa MPiPS.

Jak poinformowało biuro prasowe MPiPS, w 2010 roku liczba osób bezdomnych w całym kraju przekroczyła 43 tys. osób, a najwięcej odnotowano w województwie mazowieckim - 7555 osób. Badanie liczby osób bezdomnych przeprowadzane będzie systematycznie co dwa lata w miesiącach zimowych. (PAP)

skz/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz