Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MPiPS: stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 11,4 proc.

0
Podziel się:

Według szacunków ministerstwa pracy, stopa bezrobocia w listopadzie 2009 r.
wyniosła 11,4 proc. i była o 0,3 punktu procentowego wyższa niż w październiku. Urzędnicy resortu
wyjaśniają, że wzrost jest wynikiem zakończenia prac sezonowych i interwencyjnych.

bEJCHZFh

*Według szacunków ministerstwa pracy, stopa bezrobocia w listopadzie 2009 r. wyniosła 11,4 proc. i była o 0,3 punktu procentowego wyższa niż w październiku. Urzędnicy resortu wyjaśniają, że wzrost jest wynikiem zakończenia prac sezonowych i interwencyjnych. *

Liczba bezrobotnych w końcu listopada wyniosła 1 mln 811,5 tys. osób i w porównaniu do końca października wzrosła o 67,2 tys. osób, tj. o 3,9 proc. - poinformowało ministerstwo. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba bezrobotnych wzrosła o 46,2 tys. osób, czyli o 3,4 proc.

Największy wzrost bezrobocia dotknął województwa: zachodniopomorskie - o 5,9 proc. (5,6 tys. osób), opolskie - o 5,4 proc. (2,3 tys. osób) i pomorskie - o 5,2 proc. (4,6 tys. osób). Najmniejszy był natomiast w województwie świętokrzyskim - o 2 proc. (1,6 tys. osób).

bEJCHZFj

Zdaniem resortu pracy, wzrost bezrobocia w listopadzie spowodowany jest zakończeniem prac sezonowych w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie oraz tzw. aktywnych form zatrudnienia, np. przy pracach interwencyjnych, robotach publicznych, staży i szkoleń finansowanych przez urzędy pracy. Resort wskazał też, że z informacji uzyskanych z powiatowych urzędów pracy wynika, iż jako bezrobotne zarejestrowało się wiele osób, z którymi pracodawcy nie przedłużyli umów na czas określony albo takie, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą i z niej zrezygnowały.

W listopadzie spadła też liczba ofert pracy. Pracodawcy zgłosili ich 54 tys., tj. o 21,7 tys. mniej niż w październiku. Największy spadek liczby ofert zarejestrowały urzędy pracy w województwie opolskim - o 35,3 proc., a najmniejszy w małopolskim - o 12,1 proc.(PAP)

awk/ drag/ jbr/

bEJCHZFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)