Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MPiPS: stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,3 proc.

0
Podziel się:

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego przez urzędy pracy wyniosła w
sierpniu 11,3 proc. - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej minister pracy i polityki
społecznej Jolanta Fedak.

bEUXoPDp

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego przez urzędy pracy wyniosła w sierpniu 11,3 proc. - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

W porównaniu z poprzednim miesiącem bezrobocie spadło o 0,1 pkt proc.

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia wyniosła 1 mln 803,7 tys. osób. W porównaniu z końcem lipca spadła o 9,1 tys., czyli 0,5 proc.

bEUXoPDr

"To bardzo dobra wiadomość, bo rok temu, choć wskaźnik bezrobocia był niższy, to rósł" - podkreśliła Fedak.

Spadek bezrobocia w sierpniu odnotowano w dziewięciu województwach, najbardziej - o 0,2 pkt - bezrobocie zmniejszyło się w województwach łódzkim i wielkopolskim. Jedynie w woj. mazowieckim bezrobocie w tym okresie wzrosło o 0,1 pkt proc.

W większości województw zaobserwowano wzrost liczby bezrobotnych kobiet, przy spadku liczby bezrobotnych mężczyzn. Sytuacja ta związana jest z tym, że mężczyźni częściej podejmują prace sezonowe w rolnictwie i budownictwie.

"Duża część osób, które znalazły pracę, korzystała z subsydiowanych miejsc pracy, powstanie blisko 400 tys. miejsc pracy związane jest z naszą interwencją" - mówiła Fedak. Jak poinformowała, resort pracy przeznaczył na walkę z bezrobociem blisko 6 mld zł, z czego ok. 3 mld na aktywizację bezrobotnych. "Głównie starliśmy się dofinansować programy, które tworzą miejsca pracy, inwestowaliśmy także w walkę z bezrobociem wśród ludzi młodych, których w czasie kryzysu najbardziej ono dotyka" - dodała minister pracy.

bEUXoPDx

Pytana, czy w kolejnych miesiącach możliwy jest dalszy spadek bezrobocia, Fedak powiedziała, że bardzo by tego chciała, ale będzie to bardzo trudne. (PAP)

akw/ pz/ gma/

bEUXoPDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)