Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MRR: procedura akceptacji projektów dla Polski Wschodniej przedłuża się

0
Podziel się:

Przedłuża się procedura akceptacji w Komisji Europejskiej dużych projektów
dla Polski Wschodniej - powiedziała w środę w Sejmie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona
Wendel. Chodzi o współfinansowane z UE inwestycje w pięciu województwach.

Przedłuża się procedura akceptacji w Komisji Europejskiej dużych projektów dla Polski Wschodniej - powiedziała w środę w Sejmie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. Chodzi o współfinansowane z UE inwestycje w pięciu województwach.

W środę obradowała komisja samorządu regionalnego, podczas której posłowie wysłuchali informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli wykonania wybranych elementów unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej w pierwszych trzech latach jego realizacji, czyli 2007-2009. Wyniki tej kontroli NIK opublikowała na początku kwietnia.

Wiceprezes NIK Józef Górny wyjaśnił, że choć Izba stwierdziła pewne nieprawidłowości, to są one tak niewielkie, że nie rzutują na pozytywną ocenę realizacji całego programu. Zwrócił jednak uwagę, że wciąż nie zostały podpisane umowy na dofinansowanie z funduszy unijnych dużych projektów o wartości dofinansowania przekraczającej 50 mln euro, które mają kluczowe znaczenie dla całego programu.

"Dotyczy to takich inwestycji jak sieć szerokopasmowa dla Polski Wschodniej, na którą przewidziano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 255 mln euro, trasy rowerowe w Polsce Wschodniej, na które przeznaczono z tego funduszu 50 mln euro, zintegrowany system miejskiego transportu publicznego w Lublinie, na który zagwarantowane są środki w kwocie ponad 78 mln euro, budowa systemu integrującego transport publiczny Rzeszowa i okolic, na który przewidziano niemal 80 mln euro, a także modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie, na który zagwarantowano ponad 89 mln euro" - wyliczył Górny.

Dodał, że na koniec ubiegłego roku opóźnienia w realizacji trzech projektów tych miast wynosiły od 3 do 11 miesięcy w stosunku do przyjętych harmonogramów.

Wiceminister Wendel wyjaśniła, że procedura notyfikacji projektów w KE, której celem jest uzyskanie pozytywnej opinii Komisji co do udzielenia dofinansowania, jest bardzo długotrwała. "Z naszych doświadczeń wynika, że trwa ona około dwunastu miesięcy" - powiedziała. Wyjaśniła, że jeden z dużych projektów dla Polski Wschodniej zyskał już ostateczną akceptację Komisji, a w stosunku do kolejnych dwóch w najbliższym czasie prawdopodobnie zostanie wydana pozytywna ocena.

"Jeżeli chodzi o dwa ponadregionalne programy, czyli sieć szerokopasmową i trasy rowerowe, to bardzo zintensyfikowaliśmy działania" - zaznaczyła.

Powiedziała, że kończą się konsultacje społeczne w regionach, dotyczące budowy sieci szerokopasmowej. "Zgodnie z nowym harmonogramem mam nadzieję, że tu już nie będzie ani miesiąca opóźnienia. W okolicach przełomu maja i czerwca notyfikacja zostanie złożona do Komisji Europejskiej i z naszych rozmów z przedstawicielami KE wynika, że prawdopodobnie na jesieni otrzymamy tę notyfikację dla projektu realizowanego w województwie lubelskim. Ponieważ pięć projektów jest identycznych, to na tej podstawie będą przeprowadzone kolejne notyfikacje" - zapowiedziała Wendel.

Wyraziła nadzieję, że w lecie ostatecznie zostaną zatwierdzone przebiegi tras rowerowych i resort będzie mógł podpisać umowy z województwami na realizację inwestycji.

W ramach programu Rozwój Polski Wschodniej są realizowane projekty o kluczowym znaczeniu dla rozwoju społeczno - gospodarczego pięciu województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Pula środków na program na lata 2007-2013 to ok. 2,27 mld euro, w tym ok. 992 mln euro specjalnych środków przeznaczonych decyzją Rady Europejskiej dla najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej.

Finansowane są przede wszystkim inwestycje w zakresie infrastruktury wspierającej działalność naukową i badawczą oraz zakładające modernizację miejskich lub regionalnych systemów komunikacyjnych, a także realizowane są przedsięwzięcia zwiększające atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną regionu. (PAP)

her/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)