Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MRR: w przyszłym budżecie UE wzrośnie znaczenie badań i rozwoju

0
Podziel się:

W nowej perspektywie finansowej UE zdecydowanie więcej środków w ramach
polityki spójności zostanie przeznaczonych na innowacyjność, badania i rozwój - oceniła w
poniedziałek w Krakowie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.

W nowej perspektywie finansowej UE zdecydowanie więcej środków w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych na innowacyjność, badania i rozwój - oceniła w poniedziałek w Krakowie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.

Uczestniczyła ona w konferencji WIRE 2012 (Week of Innovative Regions in Europe), która jest flagowym forum dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji.

Według przedstawicielki MRR, w obecnej perspektywie finansowej UE Polska potrafiła wykorzystać środki unijne, by "zakopać" przepaść między naszymi ośrodkami naukowo-badawczymi a zachodnimi.

Dodała, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej zdecydowanie więcej środków w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych w Polsce na innowacyjność, badania i rozwój.

Według planów MRR dofinansowywane będą przede wszystkim już istniejące przedsięwzięcia, które dobrze funkcjonują. "Będziemy kierować je w taki sposób, żeby pobudzać wzrost konkurencyjności nauki polskiej z jednej strony, a drugiej - polskiej gospodarki" - zaznaczyła wiceminister.

Jak powiedział marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, budowanie innowacyjnego regionu opartego na wiedzy i nauce to jeden z priorytetów Małopolski. Przypomniał, że tylko w ramach programu Innowacyjna Gospodarka region ma do dyspozycji w obecnej perspektywie finansowej 0,5 mld euro i jest to jeden z najlepszych wskaźników w kraju.

Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, który jest organizatorem konferencji WIRE 2012, poinformował, że spotkanie z udziałem ok. 500 przedstawicieli świata badań i innowacji koncentruje się wokół zagadnień dotyczących synergii pomiędzy funduszami unijnymi a programami badawczymi.

"Debata ma wypracować najlepsze instrumenty i pomysły, jak użyć tych olbrzymich funduszy dla dobra rozwoju regionów, bo mówimy o polityce innowacyjności realizowanej na poziomie regionów" - podkreślił.

Według niego sfera innowacji, badań i rozwoju, jako największy beneficjent funduszy strukturalnych, powinna być teraz bardzo aktywna w definiowaniu i programowaniu tych funduszy.

WIRE Conference to forum dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji, zrzeszające ok. 500 przedstawicieli świata badań i innowacji: twórców polityk innowacyjnych, przedstawicieli władz wdrażających polityki innowacyjne, przedstawicieli władz regionalnych, jednostek badawczych, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wszelkich podmiotów działających na rzecz innowacyjności.

Cykl dorocznie organizowanych konferencji WIRE rozpoczęła konferencja WIRE 2010 zorganizowana w Granadzie w Hiszpanii; ubiegłoroczna odbyła się w Debreczynie na Węgrzech. (PAP)

rgr/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)