Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: analizujemy możliwe zmiany w prawie dot. bezpieczeństwa dzieci

0
Podziel się:

Analizujemy możliwości zmian w prawie mające na celu poprawę ochrony
małoletnich przed szczególnie rażącymi przypadkami przemocy - poinformował w piątek resort
sprawiedliwości, który rozważa wprowadzenie nowego środka karnego - zakazu pracy z dziećmi.

Analizujemy możliwości zmian w prawie mające na celu poprawę ochrony małoletnich przed szczególnie rażącymi przypadkami przemocy - poinformował w piątek resort sprawiedliwości, który rozważa wprowadzenie nowego środka karnego - zakazu pracy z dziećmi.

Poinformowała o tym PAP w piątek rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose, w związku z postulatem ministra edukacji narodowej ws. zmiany przepisów karnych dotyczących przestępstw popełnionych wobec małoletnich. To reakcja MEN na historię kobiety, która kiedyś zakatowała 6-latka, a dziś jest ekspertem MEN.

"Ministerstwo od dłuższego czasu analizuje te kwestie" - dodała Loose.

Jako przykład działań zmierzających w tym kierunku, resort podaje wpisanie do tzw. ustaw deregulacyjnych zakazów wykonywania zawodu trenera sportowego lub przewodnika turystycznego przez osoby, które popełniły określone przestępstwa wobec małoletnich.

Loose podkreśliła, że Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował właśnie projekt ustawy o postępowaniu wobec osób zaburzonych psychicznie stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. "Resort pracuje też nad projektem ustawy o ochronie świadków i ofiar przestępstw. Planowane zmiany zakładają wzmocnienie ochrony małoletnich przed przemocą" - dodała.

W Komisji Kodyfikacyjnej prawa karnego trwają też zaawansowane prace nad wielką nowelizacją kodeksu karnego. "W jej ramach resort analizuje kwestie związane z możliwością wprowadzenia ograniczeń w procedurze zacierania skazania w przypadku przestępstw wobec małoletnich" - poinformowała rzeczniczka ministra.

Jak podkreśliła, jedną z rozważanych możliwości jest wprowadzenie nowego środka karnego - orzekanego przez sąd obok klasycznej kary - w postaci zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. "Należy przy tym zaznaczyć, że instytucja zatarcia skazania musi mieć charakter wyważony i uwzględniać prawo osób skazanych do uznania zaistnienia przypadku skutecznej resocjalizacji" - poinformowała.

Mariusz Szczygieł w magazynie "Gazety Wyborczej" - "Duży Format" opisał historię dzieciobójczyni, która jest nauczycielką i ekspertem MEN. 30 lat temu kobieta zakatowała 6-letniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.

Dzieciobójczyni nigdy nie powinna pracować z dziećmi, potrzebna jest szybka refleksja prawników, aby takie sytuacje się nie powtarzały - tak premier Donald Tusk skomentował tę sprawę. "Głęboko poruszona" publikacją jest też minister edukacji Krystyna Szumilas. Jej zdaniem ta historia "stanowi podstawę do ponownego poddania ocenie publicznej zbyt liberalnych rozwiązań prawnych, które niedostatecznie chronią nasze dzieci".

Zaznaczyła zarazem, że przepisy prawa oświatowego zmieniły się od czasu wydarzeń opisanych w artykule. Obecne uregulowania prawne zobowiązują dyrektora szkoły do zawieszenia w czynnościach nauczyciela, wobec którego zaszło podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przeciwko dzieciom lub innym małoletnim oraz do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy, w przypadku gdy doszło do prawomocnego skazania. (PAP)

wkt/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)