Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MS: nie ma prac dotyczących likwidacji sądów rejonowych

0
Podziel się:

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz poinformował w czwartek w Sejmie,
iż resort sprawiedliwości nie prowadzi prac legislacyjnych, które miałyby prowadzić do likwidacji
sądów rejonowych w małych miastach. Trwa natomiast proces likwidacji wydziałów grodzkich.

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz poinformował w czwartek w Sejmie, iż resort sprawiedliwości nie prowadzi prac legislacyjnych, które miałyby prowadzić do likwidacji sądów rejonowych w małych miastach. Trwa natomiast proces likwidacji wydziałów grodzkich.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów Lewicy Romualda Ajchlera, Jana Kochanowskiego i Stanisława Steca dotyczące zmian organizacyjnych w sądownictwie oraz likwidacji niektórych wydziałów sądowych w mniejszych ośrodkach miejskich.

"Nie ma prowadzonych w ministerstwie prac legislacyjnych w sprawie znoszenia sądów rejonowych w małych miastach" - zapewnił Kluz. Przypomniał jednocześnie, że znoszone są wydziały grodzkie, gdyż nie ma potrzeby funkcjonowania struktur służących do rozpatrywania spraw o mniejszym stopniu skomplikowania.

Wiceminister przypomniał, że na mocy rozporządzeń resortu w lipcu 2008 roku zniesiono 52, a od stycznia bieżącego roku 40 wydziałów grodzkich w sądach rejonowych o limicie etatów do 10 sędziów. Z kolei od lipca 2009 roku zlikwidowanych zostało kolejne 117 wydziałów grodzkich w sądach rejonowych zatrudniających od 11 do 20 sędziów. Już wcześniej resort informował, iż od początku przyszłego roku rozważana jest całkowita likwidacja takich wydziałów w pozostałych sądach rejonowych.

"Funkcjonowanie wydziałów grodzkich, w których rozpatrywane są proste sprawy, prowadzi do nieuzasadnionej i bardzo wąskiej specjalizacji sędziów, co jest niekorzystne dla wymiaru sprawiedliwości" - mówił Kluz. Zapewnił jednocześnie, że pomimo likwidacji wydziałów grodzkich dostęp obywateli do sądu nie został ograniczony. "Sprawy ze zniesionych wydziałów zostały przekazane do wydziałów cywilnych i karnych w tych samych sądach" - dodał.

Przeprowadzone zmiany w ocenie resortu mają prowadzić do "racjonalizacji struktury organizacyjnej" i oszczędności finansowych wynikających m.in. ze zmniejszenia administracji w sądach. Proces likwidacji wydziałów grodzkich budzi natomiast niejednoznaczne opinie w środowisku sędziowskim, które wskazuje m.in. na problemy organizacyjne w związku ze zmianami. (PAP)

mja/ malk/ jbr/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)