Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: odznaczenia dla adwokatów pomagających opozycji w PRL

0
Podziel się:

Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości odebrało we wtorek 33 adwokatów
zaangażowanych w pomoc dla opozycji w latach 80. Odznaczenia, z okazji 30. rocznicy podpisania
Porozumień Sierpniowych, uhonorowanym mecenasom wręczył szef resortu Krzysztof Kwiatkowski.

Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości odebrało we wtorek 33 adwokatów zaangażowanych w pomoc dla opozycji w latach 80. Odznaczenia, z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, uhonorowanym mecenasom wręczył szef resortu Krzysztof Kwiatkowski.

"Byliście z Solidarnością od początku, przy rejestracji związku, w okresie najpiękniejszym +karnawału Solidarności+ i w okresie najtrudniejszym stanu wojennego, kiedy pomagaliście tym, którzy związek tworzyli i którym przychodziło się zmierzyć z wyrzucaniem z pracy i internowaniem" - mówił Kwiatkowski do adwokatów.

Minister dodał, że jest dla niego zaszczytem, iż może teraz podziękować osobom "w sposób bezinteresowny i z potrzeby serca pomagającym opozycji". "Byliście wszędzie tam, gdzie pomoc prawna była potrzebna: na procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki, z rodziną Grzegorza Przemyka, w czasie starań o ułaskawienie płk. Ryszarda Kuklińskiego, z rodzinami ofiar z kopalni +Wujek+" - wskazał Kwiatkowski.

Odznaczenia odebrali m.in.: mec. Ewa Milewska-Celińska, broniąca m.in. uczestników demonstracji w Radomiu w 1976 r.; mec. Andrzej Zalewski - członek Komitetu Prymasowskiego Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, mec. Henryk Rossa reprezentujący rodziny zabitych podczas demonstracji w Lubinie w sierpniu 1982 r.; a także internowane w stanie wojennym mec. Anna Bogucka-Skowrońska i mec. Krystyna Skolecka-Kona.

"Nauczyliście nas Polski, nauczyliście nas Adwokatury i za to wam dziękujemy" - powiedział p.o. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mec. Andrzej Michałowski.

W imieniu uhonorowanych głos zabrała m.in. mec. Skolecka-Kona. "Zajmuję się szkoleniem aplikantów, staram się przekazać im jak najszczytniejsze i jak najwłaściwsze słowa (...) nasze pokolenie wie dokładnie, co to jest etos" - mówiła.

Ministerstwo poinformowało też, że zwróciło się do przewodniczącego NSZZ "Solidarność" - Janusza Śniadka oraz przewodniczącego "Solidarności RI" Jerzego Chróścikowskiego z prośbą o wskazanie przedstawicieli zawodów prawniczych, którzy wspierali Solidarność w momencie jej pierwszej legalnej działalności, a także w czasie jej delegalizacji w stanie wojennym. Wskazane osoby także mają zostać uhonorowane medalem resortu. (PAP)

mja/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)