Notowania

wiadomości
17.12.2013 13:45

MS: pokrzywdzeni za mało wiedzą o możliwości kompensaty państwowej

Ofiary przestępstw za mało wiedzą o możliwości uzyskania tzw. kompensaty państwowej; potrzeba uproszczenia i odformalizowania tej procedury to jeden z wniosków resortu sprawiedliwości po zakończeniu projektu "Wzmacnianie i rozbudowa Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce".

Podziel się
Dodaj komentarz

Ofiary przestępstw za mało wiedzą o możliwości uzyskania tzw. kompensaty państwowej; potrzeba uproszczenia i odformalizowania tej procedury to jeden z wniosków resortu sprawiedliwości po zakończeniu projektu "Wzmacnianie i rozbudowa Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce".

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt z udziałem m.in. przedstawicieli Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, sądów, prokuratury, policji, kuratorów i organizacji pozarządowych.

"Jednym z najważniejszych wniosków, który wypłynął z tego projektu, jest konieczność nowelizacji ustawy o państwowej kompensacie" - ocenił Radosław Sienkiewicz z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak powiedział PAP, okazało się, że "ustawa jest po pierwsze, słabo znana przez praktyków wymiaru sprawiedliwości, a co za tym idzie przez pokrzywdzonych przestępstwem".

Według Sienkiewicza do tej pory kompensata została zasądzona tylko w przypadku czterdziestu kilku spraw w całej Polsce. "Bardzo ciężko jest jej dochodzić, na co zwrócili nam też uwagę sędziowie i prokuratorzy. Dlatego chcemy jak najbardziej uprościć i odformalizować tę procedurę" - powiedział.

Wprowadzona w 2005 r. do polskiego prawa instytucja kompensaty państwowej ma osłabiać bezpośrednie skutki przestępstw przez wsparcie finansowe ofiar przez państwo. Mogą one ubiegać się o zwrot utraconych zarobków, kosztów leczenia i pogrzebu - gdy nie mogą ich odzyskać od sprawcy przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia lub od pomocy społecznej. Nawet gdy sąd orzeka wobec sprawcy obowiązek naprawienia szkody, wyegzekwowanie tego często jest w praktyce niemożliwe - podkreślano.

Maksymalna kwota kompensaty to 12 tys. zł.

Sieć pomocy ofiarom przestępstw to 16 wojewódzkich ośrodków, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Utworzone w 2009 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości ośrodki m.in. udzielają bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, informacji na temat możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy.

Podsumowywany we wtorek projekt miał na celu uruchomienie filii tych ośrodków i punktów pomocy w kolejnych miejscowościach oraz szkolenie praktyków wymiaru sprawiedliwości, którzy mają kontakt z ofiarami przestępstw.

Ministerstwo podkreśla, że projekt zakończył się sukcesem - w sumie powstały 42 filie i punkty pomocy. "W tych punktach i filiach są dyżury prawnika, psychologa, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą się tam zgłosić, są to porady bezpłatne" - powiedział Sienkiewicz.

W szkoleniach dla sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, policjantów, pracowników socjalnych wzięło udział ok. 1000 osób. Szkolenia, oprócz zasad kompensaty państwowej, dotyczyły m.in. tzw. wtórnej wiktymizacji, czyli sytuacji, kiedy ofiara przestępstwa ponownie doznaje krzywdy wskutek niewłaściwych procedur procesowych, jak np. wielokrotne przesłuchiwanie.

Program "Wzmacnianie i rozbudowa Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce" sfinansowała Komisja Europejska. (PAP)

js/ bno/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz