Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: ponad 2,5 tys. osób skorzystało z porad w Tygodniu Mediacji

0
Podziel się:

Blisko 2,6 tys. osób skorzystało z porad i konsultacji podczas
zorganizowanego od 14 do 19 października Tygodnia Mediacji; kolejne 2,4 tys. osób uczestniczyło w
spotkaniach i konferencjach dotyczących tej tematyki - poinformował w piątek resort
sprawiedliwości.

Blisko 2,6 tys. osób skorzystało z porad i konsultacji podczas zorganizowanego od 14 do 19 października Tygodnia Mediacji; kolejne 2,4 tys. osób uczestniczyło w spotkaniach i konferencjach dotyczących tej tematyki - poinformował w piątek resort sprawiedliwości.

Konsultacje i konferencje związane były z przypadającym 17 października Międzynarodowym Dniem Mediacji. W tym roku - po raz pierwszy - resort sprawiedliwości zaproponował jednak, aby święto mediacji wydłużyć na cały tydzień.

Jak co roku w akcję włączyły się m.in.: sądy, prokuratury, policja, adwokatura i organizacje pozarządowe skupiające mediatorów. W akcję zaangażowało się prawie 350 mediatorów. Szacunki MS podsumowujące Tydzień Mediacji - jak zaznaczono - nie uwzględniają dyżurów na komisariatach policji i w prokuraturach.

"Mamy nadzieję, że w kolejnych latach liczba osób zainteresowanych mediacją będzie rosła, co przełoży się na częstsze jej stosowanie" - oceniła Marzena Kruk z wydziału ds. pokrzywdzonych przestępstwem i promocji mediacji MS.

Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu przy udziale osoby trzeciej, neutralnej i bezstronnej - mediatora. Tradycja Międzynarodowego Dnia Mediacji istnieje na świecie od 2005 r. W Polsce dzień ten w tym roku był oficjalnie obchodzony po raz szósty.

Idea mediacji po raz pierwszy pojawiła się w polskim prawie w 1991 r. w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W prawie karnym mediacje stosowane są od 1998 r. Kodeks postępowania karnego pozwala sądowi, a w postępowaniu przygotowawczym prokuratorom, na skierowanie - za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego - sprawy do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.

Przepisy dotyczące mediacji w sprawach cywilnych obowiązują w Polsce od końca 2005 r. Mediacja jest dobrowolna, jej podstawowym warunkiem jest zgoda obu stron konfliktu. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem. Od ponad dziesięciu lat w polskim prawie istnieje też możliwość skorzystania z mediacji w sprawach nieletnich.

Nadal jednak, spośród wszystkich spraw trafiających do polskich sądów, do mediacji kierowany jest ich minimalny odsetek. Tymczasem, np. w krajach skandynawskich, jest to nawet kilkadziesiąt procent.

Monitorowaniem funkcjonowania instytucji mediacji w polskim systemie prawnym oraz przygotowaniem zmian legislacyjnych zajmuje się od 2005 r. działająca przy ministrze sprawiedliwości Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów. (PAP)

mja/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)