Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS w sprawie konferencji dot. pomocy prawnej

0
Podziel się:

- Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Ministerstwo Sprawiedliwości od lat realizuje inicjatywy w na rzecz wzrostu świadomości prawnej - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji "Ubezpieczenie ochrony prawnej - prawnik dla przezornego Polaka". Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej przy Rzeczniku Ubezpieczonych oraz Naczelną Radę Adwokacką. Poza ministrem sprawiedliwości w konferencji wzięli udział m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz oraz Rzecznik Ubezpieczonych Halina Olendzka.

- Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują ofiary przestępstw. Tak się złożyło, że prawo karne procesowe tradycyjnie było postrzegane przede wszystkim przez pryzmat uprawnień oskarżonych i zabrakło równowagi między interesem sprawcy przestępstwa a interesem osoby pokrzywdzonej jego działaniem. Niewątpliwie to ona daleko bardziej zasługuje na zainteresowanie państwa i dlatego równowagę tę staramy się przywracać - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Minister przypomniał, że z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości corocznie, w lutym, obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Obchody te wiążą się z ustanowionym ustawowo w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W trakcie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw organizowane są akcje udzielania przede wszystkim informacji z różnych dziedzin prawa, poza tym świadczona jest pomoc psychologiczna, czy z zakresu opieki społecznej.

Z satysfakcją odnotowujemy, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie działaniami podejmowanymi w związku z Tygodniem Pomocy Ofiarom Przestępstw, w bieżącym roku w obchody włączyła się Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Kuratorów i Krajowa Rada Komornicza.

Dzięki zaangażowaniu różnych środowisk zakres udzielnych informacji jest coraz szerszy. Dzięki temu w tym roku po raz pierwszy pokrzywdzeni mogli np. uzyskać informacje o postępowaniu egzekucyjnym. Corocznie odnotowujemy też wzrost zainteresowania obywateli, w tym roku dzielono 1547 porad prawnych.

- W ramach działań na rzecz pokrzywdzonych realizujemy projekt pod nazwą Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. Sieć tworzy 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - po jednym w każdym województwie. W Ośrodkach ofiary przestępstw uzyskują pomoc psychologiczną oraz z informacje prawne. Pomoc ta jest udzielana fachowo, przez profesjonalistów, dzięki porozumieniom zawartym z przedstawicielami samorządów prawniczych.

W czerwcu 2009 r. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz koordynatorzy z Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem zawarli porozumienie z Naczelną Radą Adwokacką, a w lutym 2010 r. - z Krajowa Izbą Radców Prawnych. Dzięki nawiązanej współpracy adwokaci i radcowie prawni udzielają pro bono informacji prawnych osobom zgłaszającym się do Ośrodków - wyliczał Krzysztof Kwiatkowski.

- Z zadowoleniem stwierdzam, że funkcjonowanie ośrodków spotkało się z dużym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem. Liczba osób, które zgłaszają się po pomoc, corocznie wzrasta. O ile w roku 2009 udzielono łącznie 16 181 informacji prawnych i psychologicznych, to w roku ubiegłym ich liczba wyniosła już blisko 22 tysiące (21957) - dodał minister sprawiedliwości.

Koordynatorzy z ośrodków podejmują działania zmierzające do poszerzenia swojej oferty dla pokrzywdzonych. Dzięki utworzeniu filii w innych miejscowościach oraz nawiązywaniu współpracy z organizacjami, zajmującymi się statutowo pomocą ofiarom przestępstw, pokrzywdzony znajdzie pomoc szybciej i bliżej. Obecnie działa 12 filii ośrodków, dotychczasowe działania koordynatorów wskazują na to, że liczba ta będzie wzrastać.

Ponadto, z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, w ubiegłym roku została przeprowadzona kampania społeczna pod hasłem "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc". W kampanii zostały wykorzystane telewizja, radio, billboardy. Działania te były skierowane do osób, które będąc ofiarami przestępstw z różnych przyczyn nie korzystały dotychczas ze swoich uprawnień. Celem kampanii było nie tylko uświadomienie pokrzywdzonym posiadania określonych praw, ale także przełamanie tkwiących w nich blokad, z powodu których prawa te nie były realizowane.

Z myślą o ofiarach przestępstw została też uruchomiona strona internetowa www.pokrzywdzeni.gov.pl, zawierająca wyczerpujące informację dotyczące ich uprawnień i obowiązków w procesie karnym. Do tych samych adresatów został skierowany informator na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Informator został wydrukowany w nakładzie 500.000 sztuk i jego dystrybucja odbyła się nieodpłatnie, został także umieszczony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej było opracowanie nowego, bardziej zrozumiałego formularza pouczenia pokrzywdzonego o uprawnieniach i obowiązkach. Formularz ten jest wręczany pokrzywdzonym podczas składania zawiadomienia o przestępstwie lub przesłuchania w charakterze świadka.

- Zdecydowaliśmy się także na podjęcie nowatorskiego działania, a mianowicie opracowania standardów postępowania z różnymi kategoriami pokrzywdzonych. We współpracy z resortami zdrowia oraz administracji i spraw wewnętrznych, przedstawicielami Polskiej Izby Ubezpieczeń, Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości oraz reprezentantami organizacji pozarządowych powstaje Karta Praw Ofiary Wypadku Drogowego. Kolejnym krokiem będzie opracowanie dla poszczególnych służb standardów postępowania z ofiarami wypadków drogowych. Podobne opracowania będą dotyczyć ofiar przestępstw seksualnych i przeciwko mieniu - zapowiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.

Jedną z ostatnich inicjatyw Ministerstwa Sprawiedliwości, zmierzających do podniesienia świadomości prawnej, jest program edukacji prawniczej. W kwietniu zakończony został pierwszy etap programu - pilotażowy program praktycznej nauki prawa, w którym uczestniczyło kilka tysięcy łódzkich uczniów. Wiedzę prawnicza przybliżyli im radcowie prawni. Wnioski z realizacji tego etapu programu skłoniły do wspólnego wystąpienia prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych i ministra sprawiedliwości do ministra edukacji narodowej z propozycją rozważenia możliwości wprowadzenia do szkół ponadgimnazjalnych "praktycznej nauki prawa".

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)