Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MS z zadowoleniem przyjmuje uchwałę ws. przenoszenia sędziów

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości z zadowoleniem przyjmuje rozstrzygnięcie pełnego
składu Sądu Najwyższego w sprawie zasad przenoszenia sędziów - powiedziała PAP we wtorek
rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.

Minister sprawiedliwości z zadowoleniem przyjmuje rozstrzygnięcie pełnego składu Sądu Najwyższego w sprawie zasad przenoszenia sędziów - powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.

"Kwestia ta, od lat nierozstrzygnięta, dzisiaj została ostatecznie unormowana" - zaznaczyła Loose.

We wtorek SN w pełnym składzie orzekł, że wiceminister sprawiedliwości nie ma prawa, w zastępstwie ministra, podpisywać decyzji o przenoszeniu sędziów, ale wyroki wydane po tzw. reformie poprzedniego szefa resortu sprawiedliwości Jarosława Gowina, nie mogą być z tego powodu unieważnione. Uchwałę taką podjęło 78 sędziów wszystkich izb SN po kilkugodzinnej naradzie.

Na skutek reorganizacji od początku zeszłego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych w kraju stało się wydziałami zamiejscowymi sądów sąsiednich. Zagadnienie prawne rozpatrywane we wtorek przez SN dotyczyło możliwości orzekania przez sędziów zreorganizowanych sądów rejonowych. Wniosek o usunięcie rozbieżności w wykładni prawa skierował do SN w październiku zeszłego roku minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Kontrowersje prawne wywołała lipcowa uchwała siedmiu sędziów SN, w której wskazano, że wyroki wydane przez tych sędziów mogą okazać się nieważne, bo uprawnienie do przeniesienia sędziego na inne miejsce służbowe przysługuje wyłącznie ministrowi sprawiedliwości i nie można go przekazać wiceministrowi - podczas gdy decyzje o przeniesieniu ponad 500 sędziów najmniejszych sądów rejonowych w ramach reorganizacji ministra Gowina były podpisane przez wiceministrów.

Tę tezę w październiku zeszłego roku kwestionował 3-osobowy skład SN w innej sprawie. W związku z tym w orzecznictwie SN zarysowały się przeciwstawne stanowiska, co wymagało rozstrzygnięcia tych rozbieżności przez pełny skład SN. Kontrowersje spowodowały, że pojawił się problem przeniesionych sędziów - niektórzy z nich powstrzymywali się od orzekania, nie będąc pewnymi swego statusu.

Zgodnie z informacją publiczną uzyskaną jeszcze w zeszłym roku przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" od resortu sprawiedliwości żadnej decyzji o przeniesieniu sędziego w związku z reorganizacją nie podpisał minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Wszystkie decyzje podpisywali trzej podsekretarze stanu: Wojciech Hajduk - 369 decyzji, Wojciech Węgrzyn - 173 decyzje i Michał Królikowski - 3 decyzje. (PAP)

mja/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)