Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP: dalsza prywatyzacja Enei po zwiększeniu inwestycji w Kozienicach

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że nowy proces prywatyzacji Enei
rozpocznie się, gdy inwestycja spółki w Elektrownię Kozienice będzie bardziej zaawansowana -
poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że nowy proces prywatyzacji Enei rozpocznie się, gdy inwestycja spółki w Elektrownię Kozienice będzie bardziej zaawansowana - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Przyjęty przez rząd "Plan prywatyzacji na lata 2012-2013" zakłada sprzedaż przez Skarb Państwa całego posiadanego pakietu akcji Enei.

"Ministerstwo Skarbu Państwa planuje rozpoczęcie nowego procesu prywatyzacji dopiero po znaczącym zaawansowaniu inwestycji w Elektrowni Kozienice, gdy ta inwestycja stanie się integralną i niepodważalną częścią funkcjonowania przedsiębiorstwa Enea" - napisał minister Budzanowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Minister sprecyzował, w czwartek podczas rozmowy z dziennikarzami, że "tym momentem może być podpisanie umowy z wykonawcą i jego wejście na plac budowy". "Chciałbym, żeby nastąpiło to jak najszybciej" - dodał.

Przetarg na budowę bloku węglowego na parametry nadkrytyczne o mocy do 1000 MW w Elektrowni Kozienice, należącej do Enei, wygrało konsorcjum firm Polimex-Mostostal i Hitachi, które zaoferowało ok. 6,28 mld zł brutto.

Enea planuje podpisać kontrakt z wykonawcą nowego bloku węglowego w Kozienicach w trzecim kwartale br.

Budowa bloku potrwa ok. pięciu lat i ma ruszyć w 2017 r. Blok opalany węglem kamiennym ma zwiększyć moce wytwórcze elektrowni w Kozienicach o 1000 MW, czyli o 1/3. Moc elektrowni będzie wynosić blisko 4 tys. MW. Blok w przyszłości może być wyposażony też w instalację do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla.

Enea zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Sprzedaje ok. 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce (w ujęciu ilościowym). Zaopatruje w energię mieszkańców zachodniej i północno zachodniej Polski. (PAP)

rbk/ pr/ map/ ana/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)