Notowania

msp
26.11.2009 16:36

MSP: formalne zakończenie sporu z Eureko

Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy PZU formalnie kończy ponad 8-letni spór pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa - poinformowało w czwartek ministerstwo skarbu. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że spółka wypłaciła 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy PZU formalnie kończy ponad 8-letni spór pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa - poinformowało w czwartek ministerstwo skarbu. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że spółka wypłaciła 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok.

Wypłata dywidendy to efekt podpisanej w październiku ugody pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko, największymi akcjonariuszami PZU. Skarb Państwa ma 55 proc. akcji PZU, a Eureko 32 proc. Witkowski poinformował PAP, że z dywidendy do Eureko trafiło około 7 mld 757 mln zł; 3 mld 473 mln zł do Skarbu Państwa, a ponad 1,5 mld zł do pozostałych akcjonariuszy.

Eureko potwierdziło w czwartkowym komunikacie, że otrzymało dywidendę z PZU. "Otrzymanie dywidendy jest warunkiem, po spełnieniu którego Eureko formalnie zakończy postępowanie arbitrażowe na podstawie +Umowy między Rzeczpospolitą Polską i Królestwem Holandii o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji+. Postępowanie arbitrażowe pozostaje zawieszone od maja 2009 r., kiedy to Eureko rozpoczęło poufne negocjacje z Ministerstwem Skarbu Państwa" - oświadczyło Eureko w komunikacie.

"Obie strony postrzegają wypłatę dywidendy jako pierwszy krok w realizacji Umowy Ugody i Dezinwestycji zawartej 1 października 2009 r. Kolejnym krokiem będzie odbycie zaplanowanego na 2 grudnia 2009 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które zadecyduje o przeprowadzeniu pierwszej oferty publicznej oraz o zmianach w statucie PZU" - czytamy w komunikacie Eureko.

Resort skarbu podkreślił w czwartkowym komunikacie, że "zakończenie sporu to realizacja strategicznego celu Skarbu Państwa uczynienia z PZU silnej instytucji finansowej(...). PZU już jest największym ubezpieczycielem w Europie Środkowo - Wschodniej, a dzięki debiutowi będzie w pełni mógł wykorzystać potencjał dalszego rozwoju. Zakończenie sporu otwiera przed spółką nowe możliwości budowy jeszcze silniejszej pozycji w Europie" - podkreśliło ministerstwo.

Między Eureko i MSP trwał konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie. W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd apelował w sprawie niekorzystnego wyroku arbitrażu, jednak 26 listopada ub.r. belgijski sąd odrzucił apelację. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU, Eureko szacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

Efektem zawartej na początku października ugody jest odzyskanie przez SP kontroli nad spółką i wypłata holenderskiemu ubezpieczycielowi 4,77 mld zł, z czego 3,55 mld zł z dywidendy specjalnej PZU, przynależnej Skarbowi Państwa. Dodatkowo 1,224 mld zł trafi do Eureko ze sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU, które SP wniesie do spółki specjalnego przeznaczenia - Kappa. (PAP)

dol/ je/ jra/

Tagi: msp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz