Notowania

wiadomości
10.10.2013 13:34

MSP: konsolidację zbrojeniówki poprzedzi dialog z firmami

Planowana przez rząd konsolidacja przemysłu zbrojeniowego będzie dokonana w dialogu z zarządami i załogami przedsiębiorstw - zapewnił w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Trwa szacowanie wartości firm.

Podziel się
Dodaj komentarz

Planowana przez rząd konsolidacja przemysłu zbrojeniowego będzie dokonana w dialogu z zarządami i załogami przedsiębiorstw - zapewnił w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Trwa szacowanie wartości firm.

"Zakładamy, że ta konsolidacja będzie odbywać się na równych, partnerskich zasadach, przy zachowaniu podmiotowości wszystkich zakładów, które będą podlegały konsolidacji, i przy zamyśle daleko posuniętej autonomii każdego z podmiotów, które będą tworzyły grupę" - powiedział Gawlik, odpowiadając w Sejmie na pytania Tomasza Lenza i Tomasza Szymańskiego z PO.

"Nie da się skutecznie przeprowadzić tego procesu bez porozumienia ze stroną społeczną" - podkreślił Gawlik. Powiedział, że spotkania już się odbywają, w planie są kolejne rozmowy z przedstawicielami zarządów i związków z firm przewidzianych do konsolidacji.

Wiceminister przypomniał, że konsolidacja polskiej zbrojeniówki rozpoczęła się w 2002 r. na podstawie rządowej strategii z roku 2000, ale konsolidacji wokół Bumaru (obecnie Polski Holding Obronny) nie udało się dokończyć mimo prób i kolejnych strategii, obowiązujących do roku 2012.

Poza obszarem skonsolidowanym pozostało 13 spółek: 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (WPRP), Huta Stalowa Wola, w której skarb państwa ma niespełna 60 procent udziałów, i OBR Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, należące w całości do skarbu państwa.

Gawlik powiedział, że zgodnie z koncepcja rządu do końca roku tych 13 spółek ma zostać wniesionych przez ministrów obrony i skarbu do spółki konsolidującej.

Poinformował, że do końca października firmy doradcze mają oszacować wartość jedenastu WPRP.

Przypomniał, że nowym konsolidatorem ma być Polska Grupa Zbrojeniowa, ponieważ dotychczasowemu - była nim zgodnie z wcześniejszymi koncepcjami Grupa Bumar, obecnie PHO - nie udało się dokończyć konsolidacji. "Na pierwszym etapie będzie to spółka akcyjna o dość niewysokim kapitale akcyjnym w postaci 250 000 zł" - zapowiedział Gawlik.

W połowie września premier Donald Tusk zapowiedział powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której mają wejść zarówno przedsiębiorstwa państwowe skupione już w PHO, a także Huta Stalowa Wola i należące do MON wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne. Konsolidacja ma zwiększyć konkurencyjność polskich produktów zbrojeniowych także na rynkach międzynarodowych.

W ostatnich latach koncepcja, która zakładała stopniowe włączanie kolejnych państwowych zakładów do Bumaru, spotkała się ze sprzeciwem pracowników i władz WPRP i HSW. (PAP)

brw/ pz/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz