Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP: nowy prezes PERN zostanie powołany w wyniku konkursu

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja nt. trybu uzupełnienia składu zarządu PERN
#

# dochodzi informacja nt. trybu uzupełnienia składu zarządu PERN #

02.02. Warszawa (PAP) - Nowy prezes PERN zostanie powołany w wyniku konkursu - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos. Dodała, że obecnie przygotowywane jest ogłoszenie o konkursie.

"Minister skarbu państwa chce, żeby wybór prezesa odbył się na wolnych, konkurencyjnych zasadach" - powiedziała Kobos.

Pytana przez PAP o tryb uzupełnienia składu zarządu PERN, rzeczniczka MSP wyjaśniła, że odbędzie się to na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz wytycznych resortu. Kobos przypomniała jednocześnie, że art. 1a ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przyznaje Walnemu Zgromadzeniu, czyli w praktyce ministrowi skarbu państwa wykonującemu prawa ze 100 proc. akcji, kompetencję do bezpośredniego powoływania członków zarządu tej spółki.

"W przypadku skorzystania z tego trybu, zgodnie z zarządzeniem nr 5 Ministra Skarbu Państwa z 20 stycznia 2012 r., wyłonienie kandydatów nastąpi w wyniku postępowania kwalifikacyjnego z udziałem profesjonalnego doradcy zewnętrznego" - zaznaczyła rzeczniczka MSP.

W styczniu Walne Zgromadzenie PERN, jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, odwołało ze stanowiska prezesa Roberta Soszyńskiego, który pełnił to stanowisko od grudnia 2008 r. Z zarządu PERN odwołano wtedy także Jerzego Melaniuka, który odpowiadał za inwestycje, przesył ropy i bezpieczeństwo - zasiadał w zarządzie spółki od grudnia 2008 r.

Rzeczniczka MSP pytana w styczniu o powody odwołań z zarządu PERN, mówiła, że decyzje podjęto w ramach "kompleksowej oceny menedżerów".

W zarządzie PERN, po odwołaniu Soszyńskiego i Melaniuka, pozostał Sławomir Stachowicz, nadzorujący biuro finansowe i biuro administracyjne spółki. Stachowicz zasiada w zarządzie PERN od czerwca 2004 r., pełniąc tam jednocześnie funkcję reprezentanta załogi.

PERN "Przyjaźń" tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mb/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)