Notowania

wiadomości
12.05.2011 16:35

MSP wyraziło zgodę na projekt PERN dot. budowy bazy w Gdańsku

Kolegium Ministerstwa Skarbu Państwa pozytywnie zaopiniowało w czwartek porozumienie Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" z partnerem z Europy Zachodniej, dotyczące projektu budowy Bazy Magazynowo-Przeładunkowej w Gdańsku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kolegium Ministerstwa Skarbu Państwa pozytywnie zaopiniowało w czwartek porozumienie Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" z partnerem z Europy Zachodniej, dotyczące projektu budowy Bazy Magazynowo-Przeładunkowej w Gdańsku.

Jak poinformował PERN, terminal operacyjny do przeładunku i magazynowania ropy naftowej i paliw ma zostać wybudowany w Porcie Gdańskim do 2013 r. Wartość inwestycji szacowana jest na około 800 mln zł.

PERN i partner przedsięwzięcia, którego w komunikacie spółki nazwy nie podano, przystępują obecnie do prac dokumentacyjnych. PERN poinformował, iż w ramach projektu trwają już "procedury korporacyjne".

Wcześniej prezes PERN Robert Soszyński informował PAP, że budowa bazy w Gdańsku i zwiększenie pojemności magazynowych z obecnych 2,8 mln do ponad 3,5 mln metrów sześciennych to priorytetowe cele spółki do 2014 r. W tym czasie grupa PERN powinna osiągnąć przychody na poziomie ponad 2 mld zł.

Według Soszyńskiego, planowana pojemność magazynowa bazy w Gdańsku ma wynieść 400 tys. metrów sześciennych z przeznaczeniem na ropę naftową i dodatkowe ponad 300 tys. metrów sześciennych na produkty paliwowe i chemiczne. Przewidywane obroty mają kształtować się na poziomie około 200 mln zł rocznie.

W wywiadzie dla PAP w grudniu 2010 r. Soszyński powiedział, że przygotowywany przez PERN wraz z partnerem zagranicznym projektu budowy bazy w Gdańsku to poszukiwanie przez tę spółkę "innych możliwości niż działalność podstawowa". "Takim projektem jest budowa bazy w porcie gdańskim. Ma to być baza operacyjna, świadcząca całą gamę usług logistycznych, służąca podmiotom z branży naftowej, paliwowej i chemicznej, działającym w basenie Morza Bałtyckiego, także rafineriom i firmom traderskim" - powiedział wówczas Soszyński. Podkreślił, iż "takiego podmiotu w Polsce nie ma".

"PERN może wejść w tę lukę. Budowa bazy-terminalu to znakomity biznes. Zbiorniki w porcie, różne: na ropę, paliwa, produkty chemiczne, są potrzebne. Tak jest na świecie" - zaznaczył wtedy Soszyński. Wyjaśnił przy tym, iż dla projektu gdańskiej bazy PERN zamierza powołać z partnerem zagranicznym spółkę celową.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym ma udziały.

PERN posiada także udziały w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych, posiadającej bazy magazynowe w całym kraju oraz w spółce Siarkopol Gdańsk, zajmującej się przyjmowaniem, składowaniem, przeładunkiem i spedycją m.in. siarki granulowanej, oleju opałowego i napędowego. (PAP)

mb/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz