Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSW: w ciągu ostatniej doby zamarzło dziewięć osób

0
Podziel się:

#
Dochodzi inf. o wideokonferencji ministrów SW, AiC wojewodów, Policji i PSP
#

# Dochodzi inf. o wideokonferencji ministrów SW, AiC wojewodów, Policji i PSP #

02.02. Warszawa (PAP) - Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło dziewięć osób; od piątku zamarzło w sumie 29 osób - poinformowało MSW. Zwracajmy uwagę na potrzebujących, bez wrażliwości obywateli służby sobie nie poradzą - zaapelował szef MSW Jacek Cichocki.

"Służby mogą stawać na wysokości zadania, mogą patrolować miasta, noclegownie są przygotowane, samorządy mogą wstawiać dodatkowe łóżka, ale tak naprawdę najwięcej zależy od obywateli. Od tego, czy gdy obywatel, jeśli zobaczy kogoś leżącego na zewnątrz, czy na nieogrzewanej klatce schodowej, to zadzwoni na policje lub do straży miejskiej, a może też poda gorącą herbatę, czy nawet zaprosi od domu" - powiedział szef MSW w Radiu ZET.

"To jest moment, kiedy od naszej wrażliwości i solidarności zależy życie ludzkie. Moim dzieciom dzisiaj mówiłem, że w taki mróz każdy z nas może być bohaterem i nawet nie będzie o tym wiedział" - dodał.

W czwartek w siedzibie MSW odbyła się wideokonferencja z udziałem szefa MSW, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusza Skulicha oraz 16 wojewodów.

Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, wojewodowie zapewnili w trakcie rozmowy z ministrami, że służby miejskie oraz instytucje podległe samorządom są przygotowane i cały czas niosą pomoc wszystkim osobom potrzebującym wsparcia, w okresie silnych mrozów.

Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej.

Z kolei rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek poinformował, że dzięki specjalnie uruchomionym przez wojewodów infoliniom codziennie podejmowanych jest kilkaset interwencji.

Podczas wideokonferencji wojewodowie poinformowali też o tym, że w części województw niektóre szkoły z powodu niskich temperatur zawiesiły zajęcia, najwięcej w województwie małopolskim (kilkanaście). Wojewodowie przedstawili także informację na temat aktualnej sytuacji hydrologicznej w kraju oraz zatorach lodowych na rzekach. "Nie sygnalizowali istotnych zagrożeń związanych ze stanem wód na rzekach" - podkreślił Koziołek.

Dodał, że stan dróg ogólnie oceniany jest jako dobry. Nie ma też problemów związanych z dostawami energii elektrycznej, cieplnej, wody oraz gazu.

Zastępca szefa PSP poinformował, że według danych strażaków w tym sezonie grzewczym, w porównaniu do okresu z roku ubiegłego, zwiększyła się liczba zatruć tlenkiem węgla. Od piątku (27 stycznia br.) w całym kraju tlenkiem węgla podtruły się łącznie 142 osoby, a w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w sumie 11 osób. Tylko ubiegłej doby podtruciu uległy 52 osoby, a 2 osoby zmarły z tego powodu. MSW wraz z Komendą Główną Straży Pożarnej zaapelowało do wojewodów, a za ich pośrednictwem do obywateli o prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych i gazowych.

Ministrowie zaapelowali też o wsparcie ze strony służb miejskich, dla osób starszych i schorowanych, wymagających szczególnej pomocy tym okresie.

Podczas wideokonferencji szef MSW poinformował o dotychczasowych działaniach realizowanych m.in. przez policję oraz strażaków w okresie silnych mrozów. Przypomniał, że podczas poniedziałkowej (30 stycznia br.) odprawy z komendantami służb podległych MSW, zaapelował o pomoc osobom wymagającym wsparcia, w okresie silnych mrozów i poprosił, by służby były w pełni zaangażowane i jeszcze bardziej zwracały uwagę na wszystkie sygnały dotyczące miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne i wymagające opieki.

Jak poinformowała Woźniak, według danych Komendy Głównej Policji ostatniej doby zamarzło dziewięć osób; w większości byli to bezdomni. Z wychłodzenia zmarły trzy osoby w woj. śląskim, dwie osoby w woj. lubelskim, jedna osoba w woj. warmińsko-mazurskim, jedna w woj. lubuskim, jedna w woj. małopolskim, jedna w woj. dolnośląskim.

MSW apeluje, aby informować o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. "Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby bezdomne. Pamiętajmy, aby powiadamiać odpowiednie służby, jeżeli zauważymy, że osoby bezdomne przebywają w pustostanach, piwnicach czy na klatkach schodowych" - podkreśliła Woźniak.

Zapewniła, że policjanci oraz strażnicy miejscy jak co roku w sposób szczególny sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i za każdym razem informują o możliwości skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.

Rzeczniczka zwróciła także uwagę na osoby starsze i samotne. "Jeśli wiemy, że potrzebują one pomocy, zawsze o takiej sytuacji możemy zawiadomić ośrodek pomocy społecznej" - przypomniała. (PAP)

bpi/ akw/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)