Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ: Centrum Operacyjne, nowe placówki dyplomatyczne i nowy portal

0
Podziel się:

Całodobowe Centrum Operacyjne MSZ, akademia dyplomatyczna, nowe placówki
dyplomatyczne, a także nowoczesny portal internetowy MSZ - to niektóre przedsięwzięcia zrealizowane
w ramach modernizacji resortu spraw zagranicznych, które zaprezentował w środę minister Radosław
Sikorski.

*Całodobowe Centrum Operacyjne MSZ, akademia dyplomatyczna, nowe placówki dyplomatyczne, a także nowoczesny portal internetowy MSZ - to niektóre przedsięwzięcia zrealizowane w ramach modernizacji resortu spraw zagranicznych, które zaprezentował w środę minister Radosław Sikorski. *

"Mamy dobrą wiadomość: po okresie wytężonej pracy chcemy zaprezentować nowy portal MSZ, który jest częścią naszego konsekwentnego programu wszechstronnej modernizacji służby zagranicznej. Ma to swój aspekt osobowy, organizacyjny, infrastrukturalny i tak jak dzisiaj - technologiczny" - podkreślił Sikorski na środowej konferencji prasowej.

MSZ utworzył m.in. całodobowe Centrum Operacyjne, służące wymianie informacji między ministerstwem a 160 polskimi misjami zagranicznymi. Jak mówił Sikorski, na Centrum składają się: Centrum Zarządzania Kryzysowego, które odpowiada za reagowanie w sytuacjach kryzysowych takich jak wypadki czy porwania, oraz Centrum Wydziału Obrazowania Satelitarnego.

Według ministra, drugie z tych centrów przydaje się zwłaszcza podczas kryzysów, np. wojny domowej w Syrii. "Śledzimy na bieżąco operacje wojskowe, a także bezpieczeństwo naszej ambasady, którą musieliśmy czasowo zamknąć" - zaznaczył Sikorski.

W tym roku powstał również Inspektorat Służby Zagranicznej, który odpowiada za bezpieczeństwo placówek i ich personelu; wkrótce zainaugurować działalność ma też Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Paderewskiego. "To będzie akademia dyplomatyczna w najlepszym tego słowa znaczeniu, która będzie szkoliła kadry nie tylko dla naszego ministerstwa, także dla innych ministerstw, również - mamy nadzieję - dla samorządów, a także będziemy tam prowadzić szkolenia dyplomatów zagranicznych, np. z krajów Partnerstwa Wschodniego" - powiedział szef MSZ.

MSZ stara się jednocześnie racjonalizować zatrudnienie. Sikorski przypomniał, że na początku 2010 roku w struktury MSZ włączony został Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. "Z tego tytułu oczywiście wzrosło zatrudnienie, a do struktur resortu przyjęliśmy przedtem oddzielną strukturę, która nazywała się Zarząd Obsługi - dzisiaj jest to biuro administracji w samym resorcie" - powiedział minister.

Mimo to - zaznaczył - jego resort stara się ograniczać liczbę etatów - ostatnio spadła ona o 310. "Mimo zmniejszania liczby etatów, wykonujemy więcej czynności (...). W 2008 roku nasi konsulowie wykonali 1 mln 100 tys. czynności, a było ich 426 i zarobili dla budżetu państwa 32 mln euro. W tym roku, już do września, wykonaliśmy prawie 1,5 mln czynności i prawie podwoiliśmy wpływy - 56 mln euro, natomiast konsulów jest nie 426, a 410" - wyliczał szef MSZ.

Do końca tego roku resort szacuje, że liczba tych czynności wzrośnie do 2 mln. "Wszystko to jest możliwe oczywiście dzięki zastosowaniu informatyzacji, nowoczesnych technik" - zaznaczył Sikorski.

Modernizowana jest infrastruktura Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Otwarte zostały m.in.: nowa rezydencja ambasadora RP w Waszyngtonie, usytuowana w sąsiedztwie ambasady Wielkiej Brytanii oraz domów: wiceprezydenta USA Jo Bidena i amerykańskiej Sekretarz Stanu Hillary Clinton, a także - będąca najnowocześniejszym budynkiem w Brukseli - siedziba Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

We Lwowie z kolei rozpoczął pracę nowy konsulat; budynki dla nowego konsulatu zakupione zostały też w Londynie. Tam natomiast, gdzie priorytet polskiej obecności jest niższy, placówki są zamykane. "Warto odnotować, że nawet w kryzysie Polska jako jeden z niewielu krajów jest w stanie otwierać nowe placówki w priorytetowych dla nas miejscach, takich jak: Donieck, Sewastopol, Winnica, Smoleńsk" - podkreślił szef MSZ.

Poinformował również, że polscy dyplomaci korzystają ze smartfonów oraz bezpiecznych - zapewniających szyfrowaną komunikację, notebooków. W fazie testów jest system elektronicznego obiegu dokumentów w resorcie.

W ramach MSZ działają ponadto systemy: WIZA-KONSUL, e-Konsulat, Karta Polaka, czy e-Voucher. Resort spraw zagranicznych planuje wraz z MON utworzenie globalnego systemu telekomunikacyjnego, czyli bezpiecznej, wydzielonej sieci telekomunikacyjnej, dzięki której istniałaby łączność głosowa i mozliwość przekazywania danych pomiędzy wszystkimi polskimi placówkami zagranicznymi RP.

Podczas środowej konferencji zaprezentowany został też nowy portal ministerstwa. "Zgodnie z nowoczesnymi trendami stawiamy na duże zdjęcia, materiały wideo, ale chcemy przede wszystkim, by nasz portal był pożyteczny i użyteczny dla Polaków - tych, którzy chcą kontaktu z MSZ, lub tych, którzy chcą pomocy MSZ" - podkreślił rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Portal ma biało-fioletową szatę graficzną, z szarymi elementami. Znajdują się na nim informacje przydatne dla Polaków podróżujących, czy przebywających za granicą, a także dotyczące działań naszej dyplomacji.

Nie wszytko działa jeszcze idealnie, np. kliknięcie baneru "Polak za granicą" przenosi nas na stronę z poradami przydatnymi m.in. dla turystów, jednak gdy ktoś chce się dowiedzieć jakie są ostrzeżenia dla podróżujących, zobaczy jedynie komunikat: "Podana strona nie istnieje". Działający odnośnik przekierowujący na ostrzeżenia znajduje się jednak na główniej stronie MSZ.

Nowością, która ma się pojawiać na portalu regularnie, mają być "rozmowy wideo" z szefem polskiej dyplomacji. Internauci zachęcani są do wysyłania mailem pytań. Pierwsze nagranie z odpowiedziami na najciekawsze pytania ma zostać opublikowane w przyszłym tygodniu.

Na stronie jest zakładka: Blogi, na której szefowie naszych placówek dyplomatycznych i eksperci MSZ będą się dzielić swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami nie tylko na temat krajów, w których pełnią misję. Wśród wpisów znajduje się np. opis ceremonii złożenia listów uwierzytelniających przez ambasadora RP w Japonii Cyryla Kozaczewskiego.

Na portalu będzie też zamieszczana seria pt. "Spacer z Ambasadorem". Na początek ambasador Polski we Włoszech Wojciech Ponikiewski w 10-minutowym filmie opowiada o kulisach swojej pracy, a także o Rzymie.

Na nowej witrynie znalazło sie też nagranie wideo z krótkim powitaniem szefa MSZ. "Moim celem jest, by ministerstwo było nowoczesną służba, skutecznie wzmacniającą pozycję Polski w świecie i pomagającym rodakom w potrzebie. Internet jest do tego niezbędnym narzędziem" - przekonuje Sikorski.(PAP)

mkr/ stk/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)