Notowania

wiadomości
06.02.2013 13:24

MSZ Kolumbii: chcemy otworzyć się na inwestorów

Kolumbia chce się otworzyć na inwestorów, oferując jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Ameryki Łacińskiej oraz najlepszą od 30 lat sytuację pod względem bezpieczeństwa - podkreśliła w środę w Warszawie minister spraw zagranicznych Kolumbii MarĄa Angela Holguin.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kolumbia chce się otworzyć na inwestorów, oferując jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Ameryki Łacińskiej oraz najlepszą od 30 lat sytuację pod względem bezpieczeństwa - podkreśliła w środę w Warszawie minister spraw zagranicznych Kolumbii MarĄa Angela Holguin.

Według prognoz na 2013 r. Kolumbia zajmie czwarte miejsce w Ameryce Łacińskiej pod względem wysokości PKB; kolumbijskie PKB wzrosło w 2012 r. o ok. 4 proc., a w bieżącym roku jeszcze się zwiększy - wskazała Holguin podczas wygłoszonego w Warszawie wykładu "Kolumbia. Kraj możliwości".

Jednym z priorytetów kolumbijskiego rządu jest pogłębianie współpracy z dotychczasowymi partnerami w regionie, ale również nawiązywanie stosunków gospodarczych i współpracy z innymi regionami świata, m.in. z krajami azjatyckimi czy Unią Europejską - powiedziała szefowa kolumbijskiej dyplomacji, która składa w Polsce oficjalną wizytę.

Rząd w Bogocie chce inwestować przede wszystkim w górnictwo, turystykę, infrastrukturę, nowoczesne technologie i alternatywne źródła energii - podkreśliła. Jako możliwe pola współpracy z Europą, w tym z Polską, wskazała przede wszystkim górnictwo i projekty infrastrukturalne.

Na szczycie Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i UE 27 stycznia przywódcy ogłosili nowy sojusz strategiczny, zobowiązując się do promowania handlu i inwestycji. UE od lat pozostaje głównym inwestorem w państwach CELAC.

Uczestnictwo Kolumbii w regionalnych organizacjach gospodarczych, takich jak CELAC czy nowo utworzony Sojusz Pacyfiku, przyniesie krajowi nie tylko korzyści gospodarcze (np. zniesienie ceł), ale również zwiększy bezpieczeństwo jego granic - przekonywała minister spraw zagranicznych. Jako przykład podała współpracę z sąsiednią Wenezuelą w zwalczaniu zbrojnych partyzantek na słabo kontrolowanej granicy między tymi krajami.

W kontekście zwiększania bezpieczeństwa wewnętrznego minister Holguin wspomniała rozmowy pokojowe, jakie rząd od października ub. roku prowadzi z lewicową organizacją Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC). Jest to już czwarta próba zakończenia trwającego od lat 1960. konfliktu z FARC, w którym zginęło ok. 200 tys. ludzi.

Obecna inicjatywa ma większe szanse na powodzenie od tej sprzed 10 lat, ze względu na znaczne osłabienie lewicowej organizacji - zaznaczyła Holguin. Wskazała, że liczba bojowników FARC jest obecnie najniższa od powstania ruchu (mniej niż 8 tys. osób w porównaniu z 20 tys. w czasach świetności w latach 90.), a wojsko zabiło część jego dowódców. Ponadto - podkreśliła - rządowa polityka podnoszenia standardu życia mieszkańców odbiera FARC ideologiczne uzasadnienie ich działalności.

Wykład minister spraw zagranicznych Kolumbii odbył się w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie z inicjatywy PISM i ambasady Kolumbii w Polsce. (PAP)

akl/ ro/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz