Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ Litwy: minister Linkeviczius udaje się z pierwszą wizytą do Polski

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius w środę rozpocznie
dwudniową wizytę w Polsce - poinformowało w wtorek MSZ Litwy. Z szefem polskiej dyplomacji
Radosławem Sikorskim będzie rozmawiał o relacjach polsko-litewskich i polityce bezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius w środę rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce - poinformowało w wtorek MSZ Litwy. Z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim będzie rozmawiał o relacjach polsko-litewskich i polityce bezpieczeństwa.

Będzie to pierwsza wizyta w Polsce przedstawiciela centrolewicowego rządu Litwy po jego zaprzysiężeniu w grudniu ubiegłego roku.

Według komunikatu MSZ Litwy, ministrowie spraw zagranicznych Linas Linkeviczius i Radosław Sikorski "omówią stosunki dwustronne, aktualne problemy Partnerstwa Wschodniego, kwestie przewodnictwa Litwy w Radzie Unii Europejskiej w drugie połowie tego roku, tematy polityki bezpieczeństwa i inne kwestie".

Szef litewskiego MSZ w czasie wizyty odwiedzi też Sejny, gdzie spotka się z Litwinami mieszkającymi w Polsce.

W komunikacie akcentuje się aktywną współpracę gospodarczą Litwy i Polski. "W 2012 roku - od stycznia do listopada - polsko-litewskie obroty handlowe wyniosły 12,1 mld litów (3,5 mld euro). Polska zajmuje trzecim miejsce na liście największych importerów Litwy i - piąte miejsce pod względem eksportu. Polska zajmuje drugie miejsce pod względem bezpośrednich inwestycji na Litwę" - czytamy w komunikacie.

Odnotowuje się w nim też, że "oba kraju łączą wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne, współpraca młodzieżowa i kulturalna".

Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała PAP, podkreślają, że strona polska liczy, iż nowe władze Litwy są w stanie wykonać gest, który poprawi relację między naszymi państwami. Tym gestem miałoby być przyjęcie w ciągu 2 lat ustawy o mniejszościach narodowych. Jak twierdzą źródła PAP w MSZ jest to realne; Litwini mają już pracować nad założeniami projektu.

Ustawa o mniejszościach narodowych, która określała używanie języka mniejszości narodowych, m.in. zezwalała na używała podwójnego nazewnictwa, została przyjęta w 1991 roku. Na początku 2010 roku ustawa została anulowana.

Polski MSZ liczy także na zmianę podejścia Litwy do kwestii oświaty. W 2011 roku Sejm Litwy przyjął nową redakcję ustawy, która w ocenie społeczności polskiej dyskryminuje szkolnictwo polskie na Litwie. Ustawa ta m.in. ujednoliciła egzamin maturalny z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych, chociaż pogram nauczania języka litewskiego w tych szkołach różni się.

Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: kwestią podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości tam, gdzie zwarcie mieszka mniejszość polska, problemy oświaty polskiej na Litwie i pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach, zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie, której prawowitymi właścicielami byli w większości Polacy.

Według informacji PAP, strona polska chce natomiast zaproponować Litwinom pakiet współpracy politycznej i gospodarczej.

12 lutego z wizytą do Polski udaje się premier Litwy Audrius Butkeviczius. 16 lutego na Litwę przyjedzie prezydent Polski Bronisław Komorowski, który weźmie udział w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)