Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: Sikorski i Fabius m.in. o Syrii i polityce obronności UE

0
Podziel się:

Sytuacja w Syrii, a także wspólna polityka obronności i bezpieczeństwa UE,
listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz relacje dwustronne polsko-francuskie były
tematami spotkania w Paryżu szefów MSZ Polski i Francji Radosława Sikorskiego i Laurenta Fabiusa.

*Sytuacja w Syrii, a także wspólna polityka obronności i bezpieczeństwa UE, listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz relacje dwustronne polsko-francuskie były tematami spotkania w Paryżu szefów MSZ Polski i Francji Radosława Sikorskiego i Laurenta Fabiusa. *

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki zaznaczył, że kwestia Syrii nie była głównym tematem środowej rozmowy ministrów, którzy jednak wymienili się poglądami na tematy syryjskie. "Ministrowie zgodnie potępili prawdopodobne użycie broni chemicznej w tym kraju oraz zgodzili się, że ta sprawa wymaga wspólnego wyjaśnienia" - powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych.

Dopytywany, Bosacki powiedział, że obaj ministrowie wymienili się też stanowiskami na temat możliwej interwencji międzynarodowej w Syrii. "Po środowej wypowiedzi premiera Tuska nasze stanowisko nie było zaskoczeniem dla strony francuskiej" - zaznaczył Bosacki.

Premier Donald Tusk oświadczył w środę, że Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji w Syrii. Według niego, atak zbrojny w Syrii nie może przynieść pożądanych efektów, a za takie uważa zatrzymanie fali zbrodni na terenie tego kraju. "Rozmawiałem z ministrem (spraw zagranicznych Radosławem) Sikorskim i prosiłem, żeby przekazał informację (naszym) partnerom, że Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji w Syrii" - powiedział premier.

Głównym tematem spotkania Sikorskiego z Fabiusem - mówił Bosacki - były stosunki polsko-francuskie, a także współpraca w ramach Unii Europejskiej i perspektywy rozwoju UE zwłaszcza w zakresie wspólnej polityki obronności i bezpieczeństwa.

"Chodzi o wzmocnienie koordynacji sił zbrojnych, struktur i procedur dowódczych krajów UE. Nie było mowy o kwestiach ekspedycji zewnętrznych czy interwencji" - zaznaczył Bosacki.

Jak dodał, wspólna unijna polityka bezpieczeństwa i obrony jest także tematem przewodnim narady ambasadorów akredytowanych w Republice Francuskiej, w której Sikorski także weźmie udział.

Ministrowie zgodzili się ponadto - relacjonował Bosacki - że UE potrzebuje "jaśniejszych recept" na walkę z kryzysem i na dalszy rozwój. "Wyrazili ponadto zaniepokojenie wzrostem tendencji antyeuropejskich w niektórych krajach UE i zgodzili się, że rozwiązaniem musi być wzmocnienie UE na szczeblu przywódczym" - powiedział rzecznik MSZ.

Jak poinformował, Sikorski i Fabius rozmawiali także o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, który - zaznaczył rzecznik MSZ - "działa sprawnie i jest jednym z motorów Europy" oraz o programie Partnerstwa Wschodniego w kontekście szczytu PW za trzy miesiące w Wilnie.

Ministrowie - mówił Bosacki - zaprezentowali w tej kwestii "duże podobieństwo stanowisk"; Sikorski i Fabius wyrazili nadzieję na sukces szczytu, którym byłoby podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz parafowanie analogicznych umów z Armenią, Mołdawią i Gruzją.

"Ministrowie zgadzają się, że stosunki pomiędzy Polska a Francją są najgłębsze i najbardziej intensywne od początku polskiej niepodległości w 1989 roku; współpraca zarówno polityczna jak i kulturalna i gospodarcza kwitnie" - powiedział rzecznik MSZ. (PAP)

mzk/mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)