Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ: spotkanie grupy polsko-białoruskiej - niedługo

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika polskiego MSZ
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika polskiego MSZ #

09.03. Mińsk,Warszawa (PAP) - Pierwsze posiedzenie polsko-białoruskiej grupy w sprawie uregulowania sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi odbędzie się w nieodległym terminie - poinformował we wtorek PAP rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski.

Jak podkreślił, nie było oficjalnego ustalenia, iż do takiego spotkania dojdzie 9 marca.

Paszkowski powiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że oficjalnie między stroną polską a białoruską nie było takiego uzgodnienia, że do pierwszego spotkania grupy dojdzie we wtorek. Jak zaznaczył, jedynie białoruskie media podawały nieoficjalnie jako wstępny termin spotkania datę 9 marca.

Rzecznik polskiego MSZ podkreślił też, że do spotkania grupy dojdzie "w nieodległym terminie". Dodał, że obecnie trwają ustalenia, dotyczące szczegółów technicznych współpracy polsko-białoruskiej grupy.

Wcześniej pierwszy sekretarz ambasady polskiej w Mińsku Paweł Marczuk mówił też PAP, że termin 9 marca jako data rozpoczęcia pracy dwustronnej komisji polsko-białoruskiej w sprawie uregulowania konfliktu wokół Związku Polaków na Białorusi był jedynie datą wstępną. "Trwa ustalenie nazwy i zakresu obowiązków takiej komisji. Jest to praca bardzo delikatna i trudna, która wymaga czasu" - dodał. Według Marczuka, prace komisji mogą rozpocząć się nie wcześniej niż w drugiej połowie marca.

Natomiast służba prasowa białoruskiego MSZ oświadczyła we wtorek, że "nie dysponuje żadnymi informacjami w sprawie posiedzenia polsko-białoruskiej komisji międzyrządowej". Odmówiono również podania informacji o możliwym przyszłym terminie posiedzenia komisji.

Na czele delegacji z polskiej strony ma stanąć wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, ze strony białoruskiej - pełnomocnik rządu do spraw religii i narodowości Leanid Hulaka. Jednak jego zastępca Uładzimir Łamieka powiedział we wtorek w Europejskim Radio dla Białorusi, że jego zwierzchnik nic nie wie o mianowaniu go szefem komisji.

"Do nas w sprawie tej komisji nikt się nie zwracał. Potwierdza mi to właśnie również sam pan Hulaka - mówi, że nikt go do żadnej komisji nie oddelegowywał. Jeśli oddelegują - to (w niej) będzie, ale oficjalnie do tej pory niczego nie otrzymywał" - powiedział Łamieka. Dodał: "Nie wiemy, jaki ta komisja ma status i w jaki sposób będzie pracować".

Według dobrze poinformowanego źródła w Mińsku, bliskiego procesowi organizacji spotkań komisji, przyczyną odroczenia daty pierwszego posiedzenia stała się różnica zdań między stronami w podejściu do wielu kwestii.

Rozłam w ZPB dokonał się w 2005 roku. Od tego czasu, choć formalnie jest jeden Związek Polaków na Białorusi, de facto istnieją dwie równoległe struktury. Jedna to popierany przez władze Białorusi i oficjalnie zarejestrowany w Ministerstwie Sprawiedliwości związek na czele ze Stanisławem Siemaszką, a druga - to uznawany przez Warszawę za prawowity ZPB na czele z Andżeliką Borys, który przez Mińsk traktowany jest jako nielegalny.

Na początku tego roku konflikt wokół ZPB gwałtownie się zaostrzył. Przy pomocy milicji i służb specjalnych przedstawiciele oficjalnego związku przejęli Dom Polski w Iwieńcu niedaleko Mińska. Budynek ten był gruntownie wyremontowany i wyposażony ze środków Wspólnoty Polskiej, obecnie zaś wyrokiem białoruskiego sądu z 17 lutego przyznano go prołukaszenkowskiej organizacji na czele ze Stanisławem Siemaszką.

Przedstawiciele prześladowanego przez władze białoruskie ZPB, którym kieruje Andżelika Borys, mają nadzieję, że prace dwustronnej komisji międzyrządowej pomogą w rozwiązaniu ich problemów i doprowadzą do sprawiedliwego podziału majątku między oba związki oraz do możliwości zarejestrowania i legalnej działalności organizacji nieuznawanej przez białoruską administrację. Z kolei przedstawiciele oficjalnie uznawanej przez Mińsk struktury polonijnej mają nadzieję na rozpoczęcie dialogu z Warszawą.(PAP)

eaw/ jak/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)