Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ zaniepokojone wymianą ognia między Koreą Płn. i Płd.

0
Podziel się

MSZ jest zaniepokojone wymianą ognia wokół południowokoreańskiej wyspy
Yeonpyeong, ostrzelanej przez artylerię Korei Północnej - napisał w oświadczeniu przekazanym we
wtorek PAP rzecznik prasowy resortu Marcin Bosacki.

bEgxynqt

MSZ jest zaniepokojone wymianą ognia wokół południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong, ostrzelanej przez artylerię Korei Północnej - napisał w oświadczeniu przekazanym we wtorek PAP rzecznik prasowy resortu Marcin Bosacki.

Artyleria Korei Płn. ostrzelała we wtorek południowokoreańską wyspę Yeonpyeong na Morzu Żółtym w pobliżu spornej granicy pomiędzy obu krajami. Korea Płd. odpowiedziała ogniem i wysłała w okolice wyspy swoje myśliwce.

W wyniku ostrzału zginęło co najmniej dwóch południowokoreańskich żołnierzy, a 12 zostało rannych; stan dwóch z nich jest poważny. W płomieniach stanęło kilkadziesiąt budynków.

bEgxynqv

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest głęboko zaniepokojone wymianą ognia wokół południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong, w wyniku czego są zabici i ranni. Wciąż analizujemy napływające stamtąd informacje" - napisał w komunikacie Bosacki.

MSZ podaje, że Polska jest w kontakcie ze Szwecją i Szwajcarią, wraz z którymi jest w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, nadzorującej od 1953 r. zawieszenie broni między Koreą Północną a Koreą Południową.

Rzecznik MSZ poinformował, że dochodzenie w sprawie incydentu będzie prawdopodobnie prowadzić Wojskowa Komisja Rozejmowa Dowództwa ONZ (UNCMAC).

"Polska żywi nadzieję, iż obie strony unikną eskalacji napięcia, która mogłaby przerodzić się w kryzys stanowiący poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w Azji Wschodniej i mieć negatywne skutki dla całego świata" - podkreślił Bosacki. (PAP)

bEgxynqB

stk/ ju/ mag/

bEgxynqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)