Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MTK nadal w kontakcie z Saifem al-Islamem ws. możliwości poddania się

0
Podziel się:

Przemawiając w środę przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, prokurator
Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział, że syn b. libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego,
Saif al-Islam, nadal próbuje się dowiedzieć o warunki ewentualnego oddania się w ręce MTK.

Przemawiając w środę przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział, że syn b. libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, nadal próbuje się dowiedzieć o warunki ewentualnego oddania się w ręce MTK.

"Otrzymaliśmy pytania od osób powiązanych z Saifem al-Islamem w sprawie warunków prawnych dotyczących jego ewentualnego poddania się" - powiedział prokurator Luis Moreno-Ocampo.

Dopytywały się, co może się stać z synem dyktatora, jeśli stanie przed sądem oraz jakie ma szanse na uniewinnienie - dodał.

MTK wyjaśnił im, że Saif ma prawo "zwrócić się do sędziów, by nie nakazali mu wracać do Libii po skazaniu lub uniewinnieniu". "Sędziowie mogą też podjąć decyzję o ekstradycji do innego kraju" - powiedział Moreno-Ocampo.

Prokurator przyznał, że obawia się, iż najemnicy mogą pomóc Saifowi w ucieczce. "Otrzymujemy informacje, z których wynika, że grupa najemników może próbować ułatwić mu ucieczkę z Libii. Wzywamy kraje, by zrobiły wszystko co w ich mocy, by utrudnić taką inicjatywę" - powiedział.

Dodał, że nowe libijskie władze mogłyby być odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu byłego szefa libijskiego wywiadu Abdullaha al-Senussiego, prywatnie szwagra Kadafiego.

Trwa śledztwo, którego celem jest ustalenie, czy obalony dyktator oraz al-Senussi nakazywali przeprowadzanie masowych gwałtów - powiedział Moreno-Ocampo.

"Są też zarzuty w sprawie zbrodni popełnionych przez siły NATO czy siły wierne Narodowej Radzie Libijskiej oraz zarzuty inych zbrodni popełnianych przez siły lojalne wobec Kadafiego" - ogłosił prokurator MTK.

Zapewnił, że "zostaną one przeanalizowane w niezależny i bezstronny sposób".

27 czerwca MTK wydał nakazy aresztowania Kadafiego, Saifa oraz Senussiego, zarzucając im zbrodnie przeciwko ludzkości podczas tłumienia rewolty w Libii. Moreno-Ocampo wyjaśnił, że zarzuty przeciwko Kadafiemu zostaną oficjalnie wycofane, gdy Trybunał otrzyma dowód na to, że 20 października poniósł on śmierć. Od tego dnia jego syn i szwagier nie byli widziani w miejscach publicznych.

W piątek MTK podał, że przez pośredników prowadzi rozmowy z Saifem m.in. o tym, co się wydarzy, jeśli stanie przed Trybunałem. Jednocześnie MTK podkreślał, że nie prowadzi z Saifem negocjacji, a decyzja o ewentualnym stawieniu się przed sądem lub ucieczce należy do syna Kadafiego.

Wcześniej prokurator MTK podkreślał, że niezidentyfikowani najemnicy wystąpili z ofertą znalezienia dla Saifa azylu w państwie w Afryce, które nie uznaje jurysdykcji MTK, np. w Zimbabwe.

Saif al-Islam poszukiwany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny i Interpol.(PAP)

jhp/ kar/

10116698 10116775 10116775 10116896 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)