Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki harcerskie.

0
Podziel się:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki związane z harcerstwem.
Najciekawsze z nich za kilka miesięcy będą pokazane na wystawie poświęconej 100-leciu ruchu
harcerskiego w Polsce.
Centralnym punktem jubileuszowych obchodów będzie Zlot 100-lecia Harcerstwa Polskiego zaplanowany
od 16 do 24 sierpnia na krakowskich Błoniach. Organizatorzy - Chorągiew Krakowska ZHP - spodziewają
się przyjazdu kilkudziesięciu tysięcy skautów z Polski i zagranicy.
Wystawa przygotowywana w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ma przypomnieć nie tylko historię
harcerstwa, ale przede wszystkim harcerskie ideały, które przyciągały i przyciągają do tego ruchu
młodych ludzi.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki związane z harcerstwem. Najciekawsze z nich za kilka miesięcy będą pokazane na wystawie poświęconej 100-leciu ruchu harcerskiego w Polsce. Centralnym punktem jubileuszowych obchodów będzie Zlot 100-lecia Harcerstwa Polskiego zaplanowany od 16 do 24 sierpnia na krakowskich Błoniach. Organizatorzy - Chorągiew Krakowska ZHP - spodziewają się przyjazdu kilkudziesięciu tysięcy skautów z Polski i zagranicy. Wystawa przygotowywana w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ma przypomnieć nie tylko historię harcerstwa, ale przede wszystkim harcerskie ideały, które przyciągały i przyciągają do tego ruchu młodych ludzi.

"Misję tej wystawy można określić słowami: +wciąż potrzebne+. Chcemy pokazać, że ruch harcerski, który z Anglii przyszedł do Polski i przechodził różne transformacje, poprzez swoje ideały wciąż jest alternatywą i ciekawą propozycją edukacyjną, wychowawczą, patriotyczną dla społeczeństwa aspirującego do miana społeczeństwa obywatelskiego" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Scenariusz wystawy - przygotowywanej we współpracy z ZHP i ZHR - nie jest jeszcze skończony, a do oddziału Muzeum Historycznego w Fabryce Schindlera można przynosić pamiątki związane z ruchem harcerskim. Od początku lat 90. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa działa pracownia dokumentacji ruchu harcerskiego, która ma już kilkaset archiwaliów i eksponatów.

"Jubileuszową wystawę chcemy zbudować wokół ideałów harcerskich: życia w kontakcie z naturą, wspólnotowości oraz poszanowania tradycji" - mówił Niezabitowski.

W jednej z sześciu sal organizatorzy ekspozycji chcą zaaranżować leśne obozowisko, w innej harcówkę z totemami, drewnianymi ławami i sztucznym ogniskiem. Na wystawie przypomnieli zostaną twórcy polskiego harcerstwa - Andrzej i Olga Małkowscy oraz dr Henryk Jordan, który propagował ideę wychowania dzieci poprzez ruch fizyczny.

Wśród pokazywanych eksponatów będą pamiątki osobiste po wybitnych harcerzach, mundury, proporce, krzyże harcerskie, zdjęcia i dokumenty. "Historia spowodowała pewne podziały w ruchu harcerskim. My na tej wystawie chcemy pokazać, że pomimo tych podziałów jest idea wspólna dla wszystkich odłamów i to ją będziemy starali się wydobyć" - dodał Niezabitowski.

Wystawa, która potrwa od sierpnia do października ma być pierwszym krokiem do powstania w Krakowie Muzeum Ruchu Harcerskiego. "Nie chcemy tworzyć konkurencji dla muzeum działającego przy Kwaterze Głównej ZHP w Warszawie, tylko powołać placówkę, która byłaby uzupełnienie tamtego muzeum" - powiedział PAP zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, który jest przewodniczącym zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie koncepcji funkcjonowania Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. W składzie tego zespołu są także radni, urzędnicy miejscy, reprezentanci ZHR i ZHP.

Muzeum ma się mieścić w byłym forcie austriackim "Łapianka". Obiekt ten musi zostać odrestaurowany i przystosowany do nowej funkcji. Władze miasta liczą, że w 2010 r., uda się pozyskać na ten cel pieniądze z funduszy, którymi dysponuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. "Trzeba uporządkować ten teren, rozebrać przybudówki i krok po kroku zagospodarować obiekt. Trudno powiedzieć, kiedy muzeum powstanie" - mówił PAP Trzmiel.

Według wstępnej koncepcji w muzeum byłaby część wystawiennicza, edukacyjna, informacyjna, a tereny wokół fortu zostały by zagospodarowane tak, by można tam było urządzać np. biwaki. Kraków był jednym z pierwszych ośrodków skautingu w Polsce. W lipcu 1910 r. w Krakowie odbył się Zlot Sokoli, którego hasłem było zawołanie "Czuwaj!". We wrześniu 1910 r. w I Gimnazjum, ocenie I LO, powstał zastęp Kruki. W 1913 r. z krakowskich Błoń wyruszyła pierwsza reprezentacja polskiego skautingu na Wszechbrytyjski Zlot Skautów w Birmingham. Jubileusz powstania polskiego harcerstwa druhowie z ZHP będą obchodzić w 2010 r., a harcerze ZHR - w 2011 r. Pierwsze patrole skautowe na ziemiach polskich powstały latem 1910 r., a 22 maja 1911 r. został wydany oficjalny rozkaz powołujący pierwsze drużyny skautowe. (PAP) wos/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)