Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Katyńskie zbiera świadectwa o losach poległych na Wschodzie

0
Podziel się:

O przekazywanie lub udostępnianie listów, dokumentów, pamiętników oraz
fotografii przybliżających losy osób poległych na Wschodzie w 1939 roku oraz zamordowanych w latach
1940 i 1941 apeluje stołeczne Muzeum Katyńskie.

O przekazywanie lub udostępnianie listów, dokumentów, pamiętników oraz fotografii przybliżających losy osób poległych na Wschodzie w 1939 roku oraz zamordowanych w latach 1940 i 1941 apeluje stołeczne Muzeum Katyńskie.

"Zwracamy się do osób przechowujących wszelkie pamiątki umożliwiające jak najpełniejszą rekonstrukcję biografii osób poległych na Wschodzie. Wierzymy, że nasz apel nie pozostanie bez odpowiedzi, gdyż jego celem jest pełna dokumentacja losów, nie tylko wojennych, ale i codziennych, naszych oficerów i policjantów" - mówił PAP w poniedziałek koordynator akcji zbierania pamiątek Krzysztof Jabłonka z oddziału Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego.

Archiwalia można udostępniać muzeum w różnej formie - jako pełną darowiznę na rzecz placówki, czasowy depozyt możliwy do odebrania przez darczyńców w dowolnej chwili lub chwilowe udostępnienie, które pozwoli pracownikom muzeum sfotografować i zeskanować pamiątki na potrzeby zbiorów placówki. Przedstawiciele muzeum mogą także odebrać lub powielić dokumenty w miejscu ich przechowywania w domu darczyńcy.

Pozyskane przez muzeum zbiory będą później eksponowane w placówce oraz za pośrednictwem strony internetowej poświęconej Zbrodni Katyńskiej, która zostanie uruchomiona 13 kwietnia przyszłego roku, w 70. rocznicę zbrodni.

Udostępniane na stronie świadectwa mają stać się również częścią projektu Wirtualnego Muzeum Katyńskiego, które umożliwi za pośrednictwem internetu poznanie losów ok. 15 tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina wydany 5 marca 1940 roku. Wirtualne muzeum ma udostępniać fotografie i dokumentację zbrodni oraz związane z nią świadectwa mówione.

"Zależy nam na przybliżeniu losów ofiar Zbrodni Katyńskiej, a także na udokumentowaniu losów osób deportowanych i więzionych na Wschodzie, tak aby ze wspólnych opowieści rodzinnych i ocalonych dokumentów wyłonił się jak najpełniejszy obraz polskiej Golgoty Wschodu" - zaznacza Jabłonka.

Przekazanie lub udostępnianie świadectw jest możliwe po wcześniejszym skontaktowaniu się i umówieniu z pracownikami muzeum pod ogólnym numerem (022) 842 66 11 lub z koordynatorem akcji zbierania pamiątek Krzysztofem Jabłonką pod numerem 0 605 764 592 albo za pośrednictwem maila: zakjablonka@gmail.com.(PAP)

akn/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)